| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL7940 |
| Additional Information | Material 0.062 Inch Pre-Plated Steel (Mounting Plate); Wire Size 12 to 4 AWG Copper; Enclosure Rating IP20; Temperature Rating -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 50 A |
| Application | Heavy Duty |
| Approval | UL 498, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | HBL7940 |
| Color | Black |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Configuration | 10-50R |
| Connection | Back and Side Wired |
| CountryOfOrigin | PR |
| Current Amperage Rating | 50 A |
| Current Rating | 50 A;50 Amp |
| DDCATEGORY | 573 |
| Description Long | Straight Blade Devices, Receptacles, Surface Mounted Single, Industrial Grade, 3-Pole 3-Wire Non-Grounding, 50A 125/250V, 10-50R, Black, Single Pack. |
| Description Short | Straight Blade Devices, Receptacles, Surface Mounted Single, Industrial Grade, 3-Pole 3-Wire Non-Grounding, 50A 125/250V, 10-50R, Black, Single Pack |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Catalog number, ratings and certifications molded in face;One piece design power and ground contacts;Sequenced contacts assure protection |
| FV Current Amperage Rating | 50 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V;250 V |
| Face Outer Diameter | 2-1/8 Inch |
| Families | 573 |
| Family Color | Black |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Ground Type | Non-Grounding |
| Horsepower Maximum | 3 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | RCPT, SURF MT, 3P3W, 50A 125/250V, BK;RCPT&CVR NEMA10-50R |
| Item Number | 01539 |
| Long Description | STRAIGHT BLADE RECEPTACLE, SINGLE TYPE; ALUMINUM MATERIAL; BLACK COLOR; 10-50R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 498, CSA APPROVAL; 125/250 VOLT VOLTAGE RATING; SURFACE MOUNTING; 50 AMP CURRENT RATING; NON-GROUNDING; 3 POLE(S); 2-1/16 INCH MOUNTING DEPTH |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Aluminum |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Thermoplastic/Composite |
| Mounting | Screw Mount;Surface |
| Mounting Depth | 2-1/16 Inch |
| NEMA Rating | 10-50R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3-Pole;3 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - UL 94 V-0;Environmental - IP Suitability - IP20;Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75C, minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device;Mechanical - Terminal Accommodation - #12 AWG through #4 AWG copper wire only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA |
| Phase | 1 |
| Product Description | RCPT, SURF MT, 3P3W, 50A 125/250V, BK |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Receptacles, Surface Mounted Single, Industrial Grade, 3-Pole 3-Wire Non-Grounding, 50A 125/250V, 10-50R, Black, Single Pack |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Extra Heavy Duty |
| Size | 5.06 in x 2.5 in x 2.06 in |
| Special Features | Standard |
| Standard | CSA Certified;UL Listed File E2186 |
| Type | Receptacle;Single |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358501539 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125/250 V;125/250 Volt |
| Voltage Rating Description | 125 V;250 V |
| Wattage | 12500 W |
| Wire Size | #12 to #4 |