| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL7958 |
| Additional Information | Blade Material Brass; Operating Temperature -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 50 A |
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 94V-0/498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R] |
| Catalog Number | HBL7958 |
| Color | Metallic |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Connection | Pressure Screw Terminals |
| Constructional Feature | Heat Resistant |
| CountryOfOrigin | PR |
| Current Amperage Rating | 50 A |
| Current Rating | 50 A;50 Ampere |
| DDCATEGORY | 574 |
| Decorative Color | Metallic |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flanged Inlet, 50A 250V/600V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Non-NEMA, Screw Terminal, Zinc plated steel casing, thermoset interior, Metallic |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flanged Inlet, 50A 250V/600V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Non-NEMA, Screw Terminal, Zinc plated steel casing, thermoset interior, Metallic |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Metallic flanged casing provides maximum strength and protection;Thermoset interior provides superior heat resistance |
| FV Current Amperage Rating | 50 A |
| FV Voltage Rating Description | 250 VDC/600 VAC |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | LKG FLG INLT, 3P4W, 50A 250VDC/600VAC;FLGD INLET-4W50A600V |
| Item Number | 23758 |
| Long Description | TWIST-LOCK INLET, POLARIZED TYPE; ZINC PLATED STEEL CASING MATERIAL; METALLIC COLOR; 4 WIRE(S); UL 94V-0/498, CSA C22.2 APPROVAL; 600 VAC/250 VDC VOLTAGE RATING; 50 AMPERE CURRENT RATING; GROUNDING; 3 POLE(S); HEAT RESISTANT; TWIST-LOCK[R] BRAND |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Zinc Plated Steel Casing |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Steel, Zinc Plated |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3-Pole;3 |
| Number Of Wires | 4-Wire;4 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - UL 94 V0;Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75C minimum 40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #10 AWG - #6 AWG solid or stranded copper wire only |
| Phase | 3 |
| Product Description | LKG FLG INLT, 3P4W, 50A 250VDC/600VAC |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flanged Inlet, 50A 250V/600V AC, Non-NEMA, Screw Terminal, Zinc plated steel casing, thermoset interior |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 2.14 in x 3.50 in x 2.62 in |
| Special Features | For Replacement Only |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Listed to UL 498 |
| Type | Flanged Inlet;Polarized |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358523758 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 250 VDC/600 VAC;600 VAC/250 VDC |
| Voltage Rating Description | 250 VDC/600 VAC |
| Wattage | 30,000 W |
| Wire Size | #8 to #4 |