| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL8452C |
| Additional Information | Power Rating 7.5 HP; Blade Material 0.1 Inch Brass; Enclosure Rating IP20; Temperature Rating -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 50 A |
| Application | Industrial/Commercial |
| Approval | UL 498, Federal Specification UL, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | HBL8452C |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Black, White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | 15-50P |
| Connection | Screwed Terminal |
| Cord Size | 0.625 to 1.31 Inch |
| Cord Type | All Portable |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 50 A |
| Current Rating | 50 A;50 Amp |
| DDCATEGORY | 574 |
| Decorative Color | Black |
| Description Long | Straight Blade Devices, Plug,Industrial Grade, 3-Pole 4-Wire Grounding, 50A 3 Phase 250V AC, 15-50P, Black, Single Pack. |
| Description Short | Straight Blade Devices, Plug,Industrial Grade, 3-Pole 4-Wire Grounding, 50A 3 Phase 250V AC, 15-50P, Black, Single Pack. |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| FEATURES Bullets | Catalog number, ratings and certifications molded in face;Gripping ribs provide secure gripping area;Supertough nylon housing |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Current Amperage Rating | 50 A |
| FV Voltage Rating Description | 250 VAC |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | PLUG,ANG,3P4W, 50A 3PH 250V,15-50P,BK;ANG PLUG NEMA15-50P |
| Item Number | 01517 |
| Long Description | STRAIGHT BLADE PLUG, STRAIGHT, 4-POSITION TYPE; NYLON MATERIAL; BLACK, WHITE COLOR; 15-50P CONFIGURATION; 4 WIRE(S); UL 498, FEDERAL SPECIFICATION UL, CSA C22.2 APPROVAL; 250 VOLT AC 3-PHASE VOLTAGE RATING; 50 AMP CURRENT RATING; GROUNDING; 3 POLE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Composite;Nylon |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | 15-50P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3-Pole;3 |
| Number Of Wires | 4-Wire;4 |
| Pallet Quantity | 765 |
| Phase | 3 |
| Product Description | PLUG,ANG,3P4W, 50A 3PH 250V,15-50P,BK |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Plug, Industrial Grade, 3-Pole 4-Wire Grounding, 50A 3 Phase 250V AC, 15-50P, Black, Single Pack. |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Extra Heavy Duty |
| Size | Standard Sized |
| Special Features | Angled, 4-Position |
| Standard | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Type | Plug;Straight, 4-Position |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358501517 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 250;250 Volt AC 3-Phase |
| Voltage Rating Description | 250 VAC |
| Wattage | 12500 W |
| Wire Size | #12 to #4 |