| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL8815C |
| Additional Information | Overall Dimension 2.56 Inch Diameter x 1.72 Inch Height; Wire Size 16 to 8 AWG; Enclosure Rating IP20; Terminal Type Screw; Blade Material Brass; Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Applicable Standard Federal Specification WC-596 |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R], Insulgrip[R] |
| Catalog Number | HBL8815C |
| Color | White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | L2-20P |
| Connection | Screw Terminals |
| Constructional Feature | Impact Resistant |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 Amp |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Insulgrip Flanged Inlet, 20A 250V AC, 2-Pole 2-Wire Non Grounding, NEMA L2-20P, Screw Terminal, Nylon casing, Back wired, Polarized, White. |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flanged Inlet, 20A 250V, 2-Pole 2-Wire Non Grounding, L2-20P, Screw Terminal, White |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | #8-32 Multiple drive terminal screws (Slotted, Phillips, Robertson);Backwired terminations for ease of installation;Impact resistant thermoplastic construction;Mounting screws included |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 250 VAC |
| Families | 574 |
| Family Color | White |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Non-Grounding |
| Horsepower Maximum | 2 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | True |
| InvoiceDescription | LKG FLG-INLT, 20A 250V, L2-20R, WH;FLNGD INLT NMAL2-20P |
| Item Number | 18075 |
| Long Description | TWIST-LOCK INLET, POLARIZED TYPE; NYLON MATERIAL; WHITE COLOR; L2-20P CONFIGURATION; 2 WIRE(S); UL 498, CSA C22.2 APPROVAL; 250 VOLT AC VOLTAGE RATING; 20 AMP CURRENT RATING; NON-GROUNDING; 2 POLE(S); IMPACT RESISTANT; TWIST-LOCK[R], INSULGRIP[R] BRAND |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | L2-20P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 2-Wire;2 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL94/CSA 22.2 No.0.17;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C, Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #8 AWG solid or stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 1 |
| Product Description | LKG FLG-INLT, 20A 250V, L2-20R, WH |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flanged Inlet, 20A 250V, 2-Pole 2-Wire Non Grounding, L2-20P, Screw Terminal, White |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 2.56 in x 2.56 in x 1.72 in |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | Fed.Spec.W-C-596 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Temperature Rating Maximum | 167 F |
| Temperature Rating Minimum | -40 F |
| Type | Flanged Inlet;Polarized |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358518075 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 250 VAC;250 Volt AC |
| Voltage Rating Description | 250 VAC |
| Wattage | 5,000 W |
| Wire Size | #16 to #8 |