| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBLAUX |
| Additional Information | Operating Temperature -40 to 75 Deg C |
| Application | For 30A & 60A Rotary Switches |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Circuit-Lock [R] |
| Catalog Number | HBLAUX |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51800 |
| Commodity Description | Miscellaneous Wiring Devices |
| Connection | Pressure Screw Terminals |
| Contact Configuration | 1No-1Nc |
| Contact Rating | 10 Ampere 120/250 VAC |
| CountryOfOrigin | ID |
| Current Rating | 10 A |
| DDCATEGORY | 579 |
| Description Long | Switches and Lighting Controls, Industrial Grade, Manual Motor Controllers, Motor Disconnects, NO/NC Aux Contact, For All Amperages, Pilot Duty |
| Description Short | Switches and Lighting Controls, Industrial Grade, Manual Motor Controllers, Motor Disconnects, NO/NC Aux Contact, For All Amperages, Pilot Duty |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Enclosure Type | NEMA Type 4X |
| FEATURES Bullets | Auxiliary Contacts;for use in rotary switches only.;NO/Common/NC |
| Families | 579 |
| Family Description | Miscellaneous Wiring Devices |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | AUX CONTACT, NO/NC;10A NO-NC AUX CONTACT |
| Item Number | 50398 |
| Long Description | MOTOR CONTROLLER AUXILIARY CONTACT, AUXILIARY CONTACT TYPE; MOTOR CONTROLLER USED ON; 1NO-1NC CONTACT CONFIGURATION; 10 AMPERE 120/250 VAC CONTACT RATING; UL, CSA APPROVAL; CIRCUIT-LOCK [R] BRAND; OPERATING TEMPERATURE -40 TO 75 DEG C |
| MSDS Form Number | * |
| Mounting | Screw Mount |
| Noun | * |
| Number Of Phases | Three |
| Performance | Environmental - Operating Temperature - Max. 75C,Min. -40C continuous w/o impact |
| Power Rating | Pilot Duty |
| Product Description | AUX CONTACT, NO/NC |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switches and Lighting Controls, Industrial Grade, Manual Motor Controllers, Motor Disconnects, NO/NC Aux Contact, For All Amperages, Pilot Duty |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Fused;Non-Fused |
| Size | Standard Sized Product |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL Listed |
| Temperature Rating | Minimum Continuous -40 Deg C without Impact |
| Terminals | Terminal Screws |
| Type | Auxiliary Contact |
| Type Of Motor Starter | Accessories |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC | 78358550398 |
| Used On | Motor Controller |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 600 V |