| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBLDFBK |
| Additional Information | Enclosure NEMA 3R/4/12 |
| Amperage Rating | 400 A |
| Application | High Ampacity;Entertainment, Theme Park, Carnival Equipment, Concert, Movie Making |
| Approval | UL (Canada and US) |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | HBLDFBK |
| Color | Black |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51800 |
| Commodity Description | Miscellaneous Wiring Devices |
| Contact Material | Brass |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Amperage Rating | 400 A |
| Current Rating | 400 A |
| DDCATEGORY | 579 |
| Description Long | Heavy Duty Products, Single Pole Devices, Industrial Grade, Double Female, Coupler, 400A 600V AC/DC, Single Conductor, Pre-Wired, Black |
| Description Short | Heavy Duty Products, Single Pole Devices, Industrial Grade, Double Female, Coupler, 400A 600V AC/DC, Single Conductor, Pre-Wired, Black |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| FEATURES Bullets | Industrial Grade;Double Female;Coupler |
| FV Current Amperage Rating | 400 A |
| FV Voltage Rating Description | 600V AC/DC |
| Families | 579 |
| Family Description | Miscellaneous Wiring Devices |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | Insulated Body |
| Insulator Color | Black |
| Insulator Material | Thermoplastic Elastomer |
| InvoiceDescription | SINGLEPOLE, DOUBLE FEMALE CON, BK;BLK DBL FEM-FEM CPLR |
| Item Number | 00278 |
| Long Description | COUPLER, DOUBLE FEMALE, FEMALE/FEMALE TYPE; 4.84 INCH L SIZE; UL (CANADA AND US) APPROVAL; ENTERTAINMENT, THEME PARK, CARNIVAL EQUIPMENT, CONCERT, MOVIE MAKING APPLICATION; 600 VAC/250 VDC VOLTAGE RATING; BRASS CONTACT MATERIAL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Brass and Elastomer |
| Model | 16 |
| Noun | * |
| Number Of Pins | 1) In, 1) Out |
| Operating Temperature | Max Continuous- 75 Degrees C, Minimum- -40 Without Impact |
| Pallet Quantity | 1680 |
| Performance | Electrical - Amperage Rating - 400A Maximum;Electrical - Voltage Ratings - 600V AC Maximum;250V DC Maximum;Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device |
| Product Description | SINGLEPOLE, DOUBLE FEMALE CON, BK |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Heavy Duty Products, Single Pole Devices, Industrial Grade, Double Female, Coupler, 400A 600V AC/DC, Single Conductor, Pre-Wired, Black |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Series 16 |
| Size | 4.84 Inch L |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL 498 And UL1691 |
| Type | Gender Reversing Devices;Double Female, Female/Female |
| UNSPSC | 39121710 |
| UPC | 78358500278 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 600, 250 DC Max V;600 VAC/250 VDC |
| Voltage Rating Description | 600V AC/DC |
| Wattage | 360,000 |