| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBLDS3RC |
| Additional Information | Current Rating 30 Amp |
| Application | Labelless (30A) |
| Approval | UL (Canada and US), NSF |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Circuit-Lock[R] |
| Catalog Number | HBLDS3RC |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31720 |
| Commodity Description | Non-Fusible Disconnect Safety Switches |
| Contact Configuration | Two Position |
| CountryOfOrigin | US |
| Cover Size | 5.106 Inch Width x 7.644 Inch Height |
| DDCATEGORY | 1719 |
| Description Long | Switches and Lighting Controls, Industrial Grade, Disconnect Switches, Unfused Switch, Replacement Cover for 30A |
| Description Marketing Copy | NEC section 430.102(B) requires each motor controller to have a disconnect within line of sight from the motor and driven equipment. Hubbells Circuit-Lock Unfused Disconnect Switches are UL listed as a manual motor controller and also suitable as a motor disconnect and meet these code requirements. |
| Description Short | Switches and Lighting Controls, Industrial Grade, Disconnect Switches, Unfused Switch, Replacement Cover for 30A |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Enclosure | NEMA 4X, IP66 |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| FEATURES Bullets | Certified by NSF for hygiene in food processing applications;Constructed from corrosion and impact resistant UV stabilized non-metallic material;Highly visible red handle which meets OSHA Lockout/Tagout capabilities;IP69k and Type 4X,12K water ingress protection;Reversible interior accomodates top or bottom conduit opening |
| Families | 1719 |
| Family Description | Non-Fusible Disconnect Safety Switches |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Ingress Protection | IP66 |
| InvoiceDescription | DISCONNECT, 30A UNFUSED, 4X REP COVER;30A UNFSD DISC SW |
| Item Number | 91244 |
| Long Description | DISCONNECT SWITCH, NON-METALLIC MATERIAL; UNFUSED DISCONNECT SWITCH USED ON; UL (CANADA AND US), NSF APPROVAL; NEMA 4X, IP66 ENCLOSURE; 5.106 INCH WIDTH X 7.644 INCH HEIGHT COVER SIZE; CIRCUIT-LOCK[R] BRAND; CURRENT RATING 30 AMP |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Composite;Non-Metallic |
| Noun | * |
| Operating Temperature Maximum | 152.60000 F |
| Operating Temperature Minimum | -40.00000 F |
| Pallet Quantity | 350 |
| Product Description | DISCONNECT, 30A UNFUSED, 4X REP COVER |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switches and Lighting Controls, Industrial Grade, Disconnect Switches, Unfused Switch, Replacement Cover for 30A |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Fused;Non-Fused |
| Size | Standard Sized |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL 746C |
| Type | Accessories |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78358591244 |
| Used On | Unfused Disconnect Switch |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |