| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBLDS3SS |
| Action | Snap |
| Additional Information | Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Application Indoor/Outdoor |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Labelless |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Circuit-Lock[R] |
| Catalog Number | HBLDS3SS |
| Circuit Configuration | 3-Phase |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31720 |
| Commodity Description | Non-Fusible Disconnect Safety Switches |
| Connection | Terminal Screws |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contact Rating | 30A |
| CountryOfOrigin | PL |
| Current Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A;30 Amp |
| DDCATEGORY | 1719 |
| Description Long | Switches and Motor Controls, Industrial Grade, Disconnect Switches, Unfused Switch, Three Pole, 30A 600V AC, Screw Terminals, Stainless Steel, NEMA 4X Enclosure |
| Description Marketing Copy | NEC section 430.102(B) requires each motor controller to have a disconnect within line of sight from the motor and driven equipment. Hubbells Circuit-Lock Unfused Disconnect Switches are UL listed as a manual motor controller and also suitable as a motor disconnect and meet these code requirements. |
| Description Short | Switches and Motor Controls, Industrial Grade, Disconnect Switches, Unfused Switch, Three Pole, 30A 600V AC, Screw Terminals, Stainless Steel, NEMA 4X Enclosure |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Enclosure | Stainless Steel |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Enclosure Type | NEMA 4/4X/12, IP69 |
| Environmental Conditions | NEMA 4X |
| FEATURES Bullets | Accepts up to 2 Auxiliary contacts;Certified by NSF for hygiene in food processing applications;Formed in nonporous 304 stainless steel;Highly visible red handle which meets OSHA Lockout/Tagout capabilities;IP69k and Type 4X,12K water ingress protection |
| FV Current Amperage Rating | 30 A |
| Families | 1719 |
| Family Description | Non-Fusible Disconnect Safety Switches |
| Frequency Rating Maximum | 60 Hz |
| Frequency Rating Minimum | 60 Hz |
| Fuse Type | Class J |
| Hub Size | 3/4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | DISCONNECT, 30A UNFUSED, 4X, SS;30A UNFUSD DISCONN SW |
| Item Number | 24273 |
| Long Description | ENCLOSED DISCONNECT SWITCH, NON-FUSIBLE TYPE; 4.87 INCH WIDTH X 5.39 INCH DEPTH X 8.38 INCH HEIGHT SIZE; 3/4 INCH HUB SIZE; STAINLESS STEEL ENCLOSURE MATERIAL; UL, CSA APPROVAL; 120/240/480/600 VOLT AC VOLTAGE RATING; ADJUSTABLE FEET MOUNTING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Composite |
| Mounting | Mounting Feet;Adjustable Feet |
| Mounting Method | Feet are fixed |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 6,000 |
| Operating Temperature Maximum | 167 F |
| Operating Temperature Minimum | -40 F |
| Operator Type | Valox |
| Pallet Quantity | 95 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current & voltage;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3000V AC minimum;Electrical - Max. Working Voltage - 600V AC RMS;Environmental - Flammability - UL94-5VA and V0 Classification;Environmental - Operating Temperature - Max Continuous 75C,Min Continuous -40C w/o impact;Environmental - UV Resistance - All materials are UV stabilized;Mechanical - Impact Resistance - In accordance with UL 746C;Mechanical - Mounting - Stainless Steel - Feet are fixed;Mechanical - Product Identification - Identification and ratings are part of external label;Mechanical - Terminal Identification - In accordance with UL, CSA and international conventions |
| Power Rating | 1 HP at 120 Volt AC, 7.5 HP at 240 Volt AC, 15 HP at 480/600 Volt AC |
| Product Description | DISCONNECT, 30A UNFUSED, 4X, SS |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switches and Motor Controls, Industrial Grade, Disconnect Switches, Unfused Switch, Three Pole, 30A 600V AC, Stainless Steel, NEMA 4X Enclosure |
| ProductLine | HUBW |
| Series | MotorQuick/LINKOSITY;Non-Fused |
| Size | 8.38 in x 4.87 in x 5.39 in;4.87 Inch Width x 5.39 Inch Depth x 8.38 Inch Height |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL Listed |
| Standards RoHS Compliance Status | CM | |
| Switch Type | Lever |
| Type | Disconnect Switches;Accessories For LINKOSITY;Non-Fusible |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78358524273 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 600;120/240/480/600 Volt AC |
| Wattage | 18000 W |