| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | IG20CR |
| Additional Information | Power Rating 1 HP; Material Brass (Contact), Galvanized Steel (Strap); Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Flammability Rating UL 94 V-2; Applicable Standard Federal Specification WC-596, NEMA WD-6 |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Commercial Specification Grade |
| Approval | UL 498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | SpikeShield [R] |
| Catalog Number | IG20CR |
| Color | Orange |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Configuration | 5-20R |
| Connection | Back and Side Wired Screw Terminals |
| Constructional Feature | Corrosion Resistant |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 Amp |
| DDCATEGORY | 573 |
| Description Long | Straight Blade Devices, Receptacles, Duplex, Commercial Grade, Corrosion Resistant, 20A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-20R, Side Wired, Orange. |
| Description Marketing Copy | In February 1968, Hubbell patented the first isolated ground receptacle. Today - when a clean, noise-free ground is more important than everHubbell is still setting the standard. Hubbell uses insulation barrier construction on many models to isolate the ground contacts from the mounting strap. The green grounding screw is connected directly to the grounding contacts. In this way, ground contacts are separated from the mounting strap and also from the conventional grounding system. The isolated ground circuit is completed by running a dedicated insulated ground wire from the system ground buss to the green grounding screw. |
| Description Short | Straight Blade Devices, Receptacles, Duplex, Commercial Grade, Corrosion Resistant, 20A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-20R, Side Wired, Orange. |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Smooth face;Triangle marking on face indicates isolated ground;Triple wipe contacts |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 573 |
| Family Color | Orange |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Grade | Commercial, Specification |
| Ground Type | Isolated Ground |
| Horsepower Maximum | 1 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | COMM 20A SIDE WIRED IG DUPLEX OR;20A 125V DPLX RCPT |
| Item Number | 14762 |
| Long Description | DUPLEX RECEPTACLE, SMOOTH FACE DUPLEX TYPE; NYLON (FACE/BASE) MATERIAL; ORANGE COLOR; 5-20R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); COMMERCIAL, SPECIFICATION GRADE; UL 498, CSA C22.2 APPROVAL; 125 VOLT VOLTAGE RATING; 20 AMP CURRENT RATING; ISOLATED GROUND; 2 POLE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon;Nylon (Face/Base) |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Model | IG20CR |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Pallet Quantity | 9000 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - UL 94 V-2;Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75C minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device;Mechanical - Terminal Accommodation - #12-#10 AWG copper stranded or solid conductor only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA |
| Phase | 1 |
| Product Description | COMM 20A SIDE WIRED IG DUPLEX OR |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Receptacles, Duplex, Commercial Grade, Corrosion Resistant, 20A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-20R, Side Wired, Orange. |
| ProductLine | HUBW |
| Related Links List | "Modify Receptacle" |
| Series | Commercial Specification Grade |
| Size | 1.32 in x 1.06 in x 3.28 in |
| Special Features | Isolated Ground |
| Standard | Certified to CSA C22.2, No. 42;Fed. Spec. W-C-596;NEMA WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File No. E2186 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Type | Standard Duplex;Smooth Face Duplex |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358514762 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125 V;125 Volt |
| Voltage Rating Description | 125 V | |
| Wattage | 2500 W |
| Wire Size | #12 to #10 |
| Wiring | Side |