| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | RS315I |
| Action | Positive Snap |
| Additional Information | Temperature Rating -20 to 60 Deg C |
| Amperage Rating | 15A A |
| Application | Residential Toggle Switches;Residential, Home Lighting, Appliance |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | TradeSELECT[R] |
| Catalog Number | RS315I |
| Color | Ivory |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51100 |
| Commodity Description | General Purpose Switches |
| Connection | Push and Side Wired |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contact Rating | Per UL 20 |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Rating | 15 Amp |
| DDCATEGORY | 572 |
| Decorative Color | Ivory |
| Description Long | TradeSelect, Switches and Lighting Controls, Residential Grade, Toggle Switches, Three Way, 15A 120V AC, Ivory |
| Description Short | TradeSelect, Switches and Lighting Controls, Residential Grade, Toggle Switches, Three Way, 15A 120V AC, Ivory |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Enclosure | None |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| FEATURES Bullets | Elongated strap for easier wall box mounting;Hi-visibility yellow base for easy installation;Tough thermoplastic with ultrasonically welded cover and base |
| Families | 572 |
| Family Description | General Purpose Switches |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | False |
| InvoiceDescription | RESI TOG SWITCH, 3 WAY, 15A 120V, IV;15A 120V IV RESI TOG SW |
| Item Number | 10092 |
| Long Description | AC SWITCH, TOGGLE, GROUNDING TYPE; THERMOSET (BODY), NYLON (TOGGLE) MATERIAL; IVORY COLOR; 3-WAY OPERATION TYPE; UL, CSA APPROVAL; RESIDENTIAL, HOME LIGHTING, APPLIANCE APPLICATION; 120 VOLT AC VOLTAGE RATING; 15 AMP CURRENT RATING; SIDE, PUSH-IN WIRING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Thermoset (Body), Nylon (Toggle) |
| Model | RS315 |
| Mounting | Screw Mount |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 10,000 |
| Operating Temperature Maximum | 140.00000 F |
| Operating Temperature Minimum | -4.00000 F |
| Operation Type | 3-Way |
| Pallet Quantity | 6800 |
| Performance | Environmental - Operating temperatures - Maximum continuous 60C;minimum -20C (without impact) |
| Product Description | RESI TOG SWITCH, 3 WAY, 15A 120V, IV |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | TradeSelect, Switches and Lighting Controls, Residential Grade, Toggle Switches, Three Way, 15A 120V AC, Ivory |
| ProductLine | HUBW |
| Size | Compact |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | CSA Certified;UL Listed E3896 |
| Switch Type | Toggle |
| Type | General Purpose Switches;Toggle, Grounding |
| UNSPSC | 39122211 |
| UPC | 88377810092 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING SYSTEMS |
| Vendor Number | 883778 |
| Vendor Short Name | HWS |
| Voltage Rating | 120 V;120 Volt AC |
| Wall Plate Included | No |
| Wattage | 1800 W |
| Wiring | Side, Push-In |