| Manufacturer Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| MfgPartNo | OL-45-RG |
| Additional Information | Application Rigid Conduit IMC |
| Application | For use with O Series fittings. |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | DURALOY[R]5 |
| Catalog Number | OL-45-RG |
| Certified Listed | BABA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Black |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25400 |
| Commodity Description | Miscellaneous Conduit Bodies |
| CountryOfOrigin | US |
| Cover Type | Screw-On |
| DDCATEGORY | 555 |
| Description Long | "1"" Neoprene O series Cover Gasket" |
| Description Short | "1"" Neoprene O series Cover Gasket" |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Certified Listed | BABA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Finish Type | Powder Epoxy Paint |
| FV Product Family | Fittings |
| Families | 555 |
| Family Description | Miscellaneous Conduit Bodies |
| Finish | Powder Epoxy Paint |
| Gross Weight With Packaging | 0.04 |
| Height | 7.062 in |
| Hub Size | "1-1/4"" to 1-1/2""" |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | "1-1/4"" TO 1-1/2"" RUBBER GASKET";1-1/4&1-1/2 NEO GSKT |
| Item Number | 49011 |
| Length | 10.12 in |
| Long Description | CONDUIT BODY GASKET, NEOPRENE MATERIAL; UL, CSA APPROVAL; SCREW-ON COVER TYPE; 25 PER CARTON STANDARD PACKAGE; 1-1/4 INCH/1-1/2 INCH TRADE SIZE; DURALOY[R]5 BRAND; APPLICATION RIGID CONDUIT IMC; O/5 MODEL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Neoprene |
| Material Quality | Neoprene |
| Model | O/5 |
| Noun | * |
| Product Description | 1-1/4&1-1/2 NEO GSKT |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | "OL-45-RG - 1"" Neoprene O series Cover Gasket" |
| ProductLine | KLRK |
| Series | O Series |
| Special Features | Neoprene gasket. |
| Standard | BABA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Standard Package | 25 per Carton |
| Trade Size | 1-1/4 Inch/1-1/2 Inch |
| Type | Gasket |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78393649011 |
| Vendor Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| Vendor Number | 783936 |
| Vendor Short Name | KLRK |
| Width | 4.68 in |