| Manufacturer Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| MfgPartNo | OLB-2 |
| Application | To provide access to conductors for pulling, splicing, and maintenance. Threaded for rigid conduit and IMC. |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | DURALOY[R]5 |
| Catalog Number | OLB-2 |
| Color | Gray;Grey |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LB |
| CountryOfOrigin | MX |
| Cover Type | Cast |
| DDCATEGORY | 552 |
| Directory | CIS |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Electrostatically applied powder coating |
| Height | 2-1/2 in |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | "3/4""";3/4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Screw |
| InvoiceDescription | "3/4"" ALUM CONDUIT BODY TYPE LB";3/4 AL LB CONDUIT BODY |
| Item Number | 49026 |
| Length | 5-3/4 in |
| Long Description | CONDUIT BODY, POWDER EPOXY PAINTED COPPER-FREE GRAY ALUMINUM (BODY), STAINLESS STEEL (SCREW) MATERIAL; 5-3/4 INCH LENGTH X 1-5/8 INCH WIDTH X 2-1/2 INCH HEIGHT SIZE; RIGID/IMC CONDUIT USED ON; 3/4 INCH HUB SIZE; SCREW INSTALLATION; LB CONFIGURATION |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Powder Epoxy Painted Copper-Free Gray Aluminum (Body), Stainless Steel (Screw) |
| Material Quality | Copper-free aluminum (less than 4/10 of 1%) |
| Model | O |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 3/4 AL LB CONDUIT BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | KLRK |
| Size | 5-3/4 Inch Length x 1-5/8 Inch Width x 2-1/2 Inch Height |
| Special Features | Tapered threaded hubs (NPT). Raintight when used with gasketed covers. Interchangeable with competitive products. Volume is 7 cu. in. |
| Standard | UL, CSA |
| Type | Aluminum conduit body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78393649026 |
| Used On | Rigid/IMC Conduit |
| Vendor Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| Vendor Number | 783936 |
| Vendor Short Name | KLRK |
| Width | 1-5/8 in |