| Manufacturer Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| MfgPartNo | OLB-2CG |
| Access Opening | Back |
| Additional Information | Applicable Standard Federal Specification W-C-586D/A-A 50563; Includes Cover, Gasket |
| Application | To provide access to conductors for pulling, splicing, and maintenance. Threaded for rigid conduit and IMC. |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | DURALOY[R]5, K-PAK[R] |
| Catalog Number | OLB-2CG |
| Color | Gray;Grey |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LB |
| CountryOfOrigin | MX |
| Cover Type | Stamped and Cast Stainless Steel Screw-On |
| DDCATEGORY | 552 |
| Directory | CIS |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Electrostatically applied powder coating |
| Form Type | Form 5 |
| Height | 2-1/2 in |
| Hub Location | 90 Deg |
| Hub Size | "3/4""";3/4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded (IMC/Rigid) |
| InvoiceDescription | "BODY,CVR,GASK 3/4"" LB AL";3/4 AL LB CONDUIT BODY |
| Item Number | 04926 |
| Length | 5-3/4 in |
| Long Description | CONDUIT BODY, ELECTROSTATICALLY APPLIED POWDER COATED COPPER FREE ALUMINUM MATERIAL; 5-3/4 INCH L X 1-5/8 INCH W X 2-1/2 INCH H SIZE; RIGID CONDUIT/IMC USED ON; 3/4 INCH HUB SIZE; THREADED (IMC/RIGID) INSTALLATION; LB CONFIGURATION; 2 HUB(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Electrostatically Applied Powder Coated Copper Free Aluminum |
| Material Quality | Copper-free aluminum (less than 4/10 of 1%) |
| Model | O/5 |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 3/4 AL LB CONDUIT BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | KLRK |
| Size | 5-3/4 Inch L x 1-5/8 Inch W x 2-1/2 Inch H |
| Special Features | Tapered threaded hubs (NPT). Raintight. Interchangeable with competitive products. Stainless steel screws on stamped and cast covers. Volume is 7 cu. in. |
| Standard | UL, CSA |
| Type | Aluminum conduit body with cover and gasket |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78393604926 |
| Used On | Rigid Conduit/IMC |
| Vendor Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| Vendor Number | 783936 |
| Vendor Short Name | KLRK |
| Width | 1-5/8 in |