| Manufacturer Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| MfgPartNo | OLK-3RG |
| Additional Information | Application Rigid Conduit IMC |
| Application | For use with O Series fittings. |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | DURALOY[R]5 |
| Catalog Number | OLK-3RG |
| Color | Black |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25400 |
| Commodity Description | Miscellaneous Conduit Bodies |
| CountryOfOrigin | US |
| Cover Type | Screw-On |
| DDCATEGORY | 555 |
| Directory | CIS |
| Families | 555 |
| Family Description | Miscellaneous Conduit Bodies |
| Height | 1/8 in |
| Hub Size | "1""" |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | "1"" NEOPRENE RUBBER GASKET";1-IN NEO GASKET |
| Item Number | 49039 |
| Length | 5-3/8 in |
| Long Description | CONDUIT BODY GASKET, NEOPRENE MATERIAL; UL, CSA APPROVAL; SCREW-ON COVER TYPE; 50 PER CARTON STANDARD PACKAGE; 1 INCH TRADE SIZE; DURALOY[R]5 BRAND; APPLICATION RIGID CONDUIT IMC; O/5 MODEL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Neoprene |
| Material Quality | Neoprene |
| Model | O/5 |
| Noun | * |
| Product Description | 1-IN NEO GASKET |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | KLRK |
| Special Features | Neoprene gasket. |
| Standard | UL, CSA |
| Standard Package | 50 per Carton |
| Trade Size | 1 Inch |
| Type | Neoprene gasket |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78393649039 |
| Vendor Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| Vendor Number | 783936 |
| Vendor Short Name | KLRK |
| Width | 1-3/4 in |