| Manufacturer Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| MfgPartNo | OLR-1 |
| Access Opening | Right Side |
| Additional Information | Color Gray; Applicable Standard Federal Specification W-C-586D/A-A 50563 |
| Application | To provide access to conductors for pulling, splicing, and maintenance. Threaded for rigid conduit and IMC. |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | DURALOY[R]5 |
| Catalog Number | OLR-1 |
| Color | Gray;Grey |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LR |
| CountryOfOrigin | US |
| Cover Type | Stamped and Cast Stainless Steel Screw-On |
| DDCATEGORY | 552 |
| Directory | CIS |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Electrostatically applied powder coating |
| Form Type | Form 5 |
| Height | 1-3/8 in |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | "1/2""";1/2 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded (IMC/Rigid) |
| InvoiceDescription | "1/2"" ALUM CONDUIT BODY TYPE LR";1/2 AL LR CONDUIT BODY |
| Item Number | 49051 |
| Length | 4-5/8 in |
| Long Description | CONDUIT BODY, ELECTROSTATICALLY APPLIED POWDER COATED COPPER-FREE ALUMINUM MATERIAL; 4-5/8 INCH LENGTH X 2 INCH WIDTH X 1-3/8 INCH HEIGHT SIZE; IMC/RIGID CONDUIT USED ON; 1/2 INCH HUB SIZE; THREADED (IMC/RIGID) INSTALLATION; LR CONFIGURATION; 2 HUB(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Electrostatically Applied Powder Coated Copper-Free Aluminum |
| Material Quality | Copper-free aluminum (less than 4/10 of 1%) |
| Model | O |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 1/2 AL LR CONDUIT BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | KLRK |
| Size | 4-5/8 Inch Length x 2 Inch Width x 1-3/8 Inch Height |
| Special Features | Tapered threaded hubs (NPT). Raintight when used with gasketed covers. Interchangeable with competitive products. Volume is 4 cu. in. |
| Standard | UL, CSA |
| Type | Aluminum conduit body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78393649051 |
| Used On | IMC/Rigid Conduit |
| Vendor Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| Vendor Number | 783936 |
| Vendor Short Name | KLRK |
| Width | 2 in |