| Manufacturer Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| MfgPartNo | XLR-2 |
| Access Opening | Side |
| Application | For use in hazardous locations. |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| CSA File Number | LR11716 |
| Capacity | 6.5 Cu Inch |
| Catalog Number | XLR-2 |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LR |
| Constructional Feature | Explosionproof |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 552 |
| Description Long | "3/4"" LR Type, Aluminum X Series Conduit Body" |
| Description Short | "3/4"" LR Type, Aluminum X Series Conduit Body" |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Enclosure | Class I Div 1 and 2 Group C D, Class II Div 1 and 2 Group E F G, Class III |
| FEATURES Bullets | Easy access covers;Integral bushings;Rated for Harsh and Hazardous locations (see specifications for ratings) |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Finish Type | Powder Epoxy Paint |
| FV Hazardous Rating S | Class I, Div. 1 and 2;Class II, Div. 1 and 2;Class III, Div. 1 and 2 |
| FV Hub Pattern | LR |
| FV Product Family | Fittings |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Powder Epoxy Paint;Electrostatically Applied Powder Coated |
| Gross Weight With Packaging | 0.87 |
| Hazardous Rating S | Class I, Divisions 1 & 2, Groups C, D;Class II, Divisions 1 & 2, Groups E, F, G;Class III, Divisions 1 & 2 |
| Height | 3 in |
| Hub Location | 90 Deg |
| Hub Pattern | LR |
| Hub Size | "3/4""";3/4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | "3/4"" LR TYPE AL HAZ LOC FITTIN";3/4 AL EX-PRF COND BODY |
| Item Number | 91008 |
| Length | 5 in |
| Long Description | CONDUIT BODY, COPPER FREE ALUMINUM MATERIAL; 4-29/32 INCH L X 2-5/8 INCH W X 2-1/4 INCH H SIZE; ELECTROSTATICALLY APPLIED POWDER COATED FINISH; 3/4 INCH HUB SIZE; LR CONFIGURATION; 2 HUB(S); UL, CSA APPROVAL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Copper Free Aluminum |
| Material Quality | Aluminum, Copper Free (less than 4/10 of 1%) |
| Model | XLR |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 3/4 AL EX-PRF COND BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | "XLR-2 - 3/4"" LR Type, Aluminum X Series Conduit Body" |
| ProductLine | KLRK |
| Series | X Series |
| Size | 4-29/32 Inch L x 2-5/8 Inch W x 2-1/4 Inch H |
| Special Features | Integral bushings. Easy access covers. Volume is 6.5 cu. in. |
| Standard | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Type | Conduit Body |
| UL File Number | E10514 |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78393691008 |
| Vendor Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| Vendor Number | 783936 |
| Vendor Short Name | KLRK |
| Width | 3 in |