| Manufacturer Name | LEVITON MFG CO. |
| MfgPartNo | 1453-2 |
| Additional Information | Strap Material Steel; Includes Ground Screw; Operating Temperature Rating -40 to 65 Deg C |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Commercial;Residential |
| Approval | UL, CSA, NOM 057 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 1453-2 |
| Color | Brown |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51100 |
| Commodity Description | General Purpose Switches |
| Connection | Push-In and Side Wired |
| Contact Rating | 1/2 (120V);2 (240V) |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 15 Ampere |
| DDCATEGORY | 572 |
| Depth | 15 in |
| Directory | CIS |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-2 per UL94) |
| Families | 572 |
| Family Color | Brown |
| Family Description | General Purpose Switches |
| Height | 4.2 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | Thermoplastic |
| InvoiceDescription | SW3 BR CP0/10/100;3WAY 15A 120V BRN AC SW |
| Item Number | 17450 |
| Long Description | AC SWITCH, FRAMED TOGGLE TYPE; THERMOPLASTIC (BODY) MATERIAL; 1.31 INCH W X 4.2 INCH H SIZE; BROWN COLOR; 3-WAY OPERATION TYPE; UL, CSA, NOM 057 APPROVAL; RESIDENTIAL APPLICATION; 120 VAC VOLTAGE RATING; 15 AMPERE CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Thermoplastic (Body) |
| Model | Series 1453 |
| Mounting | Wallplate |
| Noun | * |
| Operating Temperature Maximum | 149 F |
| Operating Temperature Minimum | -40 F |
| Operation Type | 3-Way |
| Power Rating | 1/2 HP at 120 V |
| Product Description | SW3 BR CP0/10/100 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Toggle switch |
| ProductLine | LEV |
| Size | 1.31 Inch W x 4.2 Inch H |
| Special Features | Grounding, Terminal Screws Accept up to No. 12 AWG Copper or Copper-Clad Wire, Large Head, Hardened Triple-Drive Combination Screws (Standard, Phillips, Robertson) for Fast Wiring Installation, Impact-Resistant, Durable Thermoplastic Toggle and Frame, 2 Years Limited Warranty |
| Standard | CSA Certified (File LR-3413);NOM Certified (057);UL Listed (File E-7458) |
| Switch Type | Cam |
| Type | 3-Way AC Quiet Switch;Framed Toggle |
| UNSPSC | 39122211 |
| UPC | 07847717450 |
| Vendor Name | LEVITON MFG CO. |
| Vendor Number | 078477 |
| Vendor Short Name | LEV |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Wall Plate Included | No |
| Width | 1.31 in |
| Wiring | Push-In, Side |