| Manufacturer Name | LEVITON MFG CO. |
| MfgPartNo | 26725-414 |
| Additional Information | Contact Material Copper Alloy; Wire Strip Length 3/8 Inch |
| Application | Commercial |
| Approval | UL, CSA, NOM |
| Ballast Type | Electronic |
| Base | GX24q-4 |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Color | White |
| Body Material | Thermoplastic |
| Bulb | Compact Fluorescent Lamp |
| Catalog Number | 26725-414 |
| Color | Yellow |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 72830 |
| Commodity Description | Compact Fluorescent Lampholders |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 574 |
| Directory | CIS |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | VERT SCR MT BOT 42W;SCR-DOWN CFL LMPHLDR |
| Item Number | 86479 |
| LAMP WATTAGE | 75 W |
| Lamp Base | GX24Q-4 4-Pin |
| Lamp Type | 10 MM Compact Fluorescent |
| Length | 1.40 IN |
| Long Description | FLUORESCENT LAMPHOLDER, 1.4 INCH W X 1.4 INCH D X 1.359 INCH H SIZE; UL, CSA, NOM APPROVAL; 600 V VOLTAGE RATING; (4) HOLE VERTICAL BOTTOM SCREW DOWN MOUNTING; THERMOPLASTIC BODY MATERIAL; 10 MM COMPACT FLUORESCENT LAMP TYPE; 75 W LAMP WATTAGE |
| MSDS Form Number | * |
| Model | 26725 |
| Mounting | (4) Hole Vertical Bottom Screw Down |
| Noun | * |
| Product Description | VERT SCR MT BOT 42W |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fluorescent lamps |
| ProductLine | LEV |
| Size | 1.4 Inch W x 1.4 Inch D x 1.359 Inch H |
| Special Features | Compact Fluorescent Lampholders are Color Coded for Easy Identification, 1-Year Limited Warranty |
| Standard | UL Listed (E5833);CSA Certified (LR-1863);NOM Certified (057) |
| Terminal Type | 18 AWG Solid/Stranded Tinned, Quick Wire |
| Type | Compact Fluorescent Lampholder |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC | 07847786479 |
| Vendor Name | LEVITON MFG CO. |
| Vendor Number | 078477 |
| Vendor Short Name | LEV |
| Voltage Rating | 600 V |
| Wattage | 75 WTT |