| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL47CM00 |
| Additional Information | Enclosure IP20 |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Marine Wiring Devices |
| Approval | UL 94/498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R] |
| Catalog Number | HBL47CM00 |
| Color | Yellow |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Configuration | L5-15R |
| Connection | Screw Terminal |
| Constructional Feature | Corrosion Resistant |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A;15 Ampere |
| DDCATEGORY | 573 |
| Description Long | Twist-Lock Marine Grade, Duplex Receptacle, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA L5-15R, Screw Terminal RTP Face |
| Description Short | Twist-Lock Marine Grade, Duplex Receptacle 15A |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Mounting strap tabs lock the body and base together;Reinforced thermoplastic construction;Single piece, all brass contacts;Single point break-off tabs |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 573 |
| Family Color | Yellow |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 0.5 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | LKG DUP RCPT, CM, 15A 125V L5-15R;DPLX RCPT-NMA L5-15R |
| Item Number | 39397 |
| Long Description | LOCKING DEVICE RECEPTACLE, DUPLEX LOCKING TYPE; REINFORCED THERMOPLASTIC POLYESTER FACE MATERIAL; YELLOW COLOR; L5-15R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 94/498, CSA C22.2 APPROVAL; 125 VAC VOLTAGE RATING; 15 AMPERE CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Reinforced Thermoplastic Polyester Face |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Thermoplastic |
| Model | HBL |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | L5-15R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Pallet Quantity | 4050 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL94/CSA 22.2 No.0.17;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C, Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #18 AWG - #10 AWG solid or stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 1 |
| Product Description | LKG DUP RCPT, CM, 15A 125V L5-15R |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Marine Grade, Duplex Receptacle, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L5-15R, Screw Terminal, Yellow |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 3.29 in x 1.70 in x 1.17 in |
| Special Features | Corrosion Resistant |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Fed. Spec. W-C-596;Listed to UL 498;WR Rating |
| Type | Receptacle;Duplex Locking |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358539397 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125 V;125 VAC |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 1,875 W |
| Wire Size | #18 to #10 |
| Wiring | Back, Side |