| Manufacturer Name | LEVITON MFG CO. |
| MfgPartNo | 80411-GY |
| Additional Information | Approval UL, CSA; Overall Dimension 6.38 Inch W x 4.5 Inch H x 0.22 Inch Thk; Mounting Type Device; Includes Mounting Screw; Application Residential |
| Application | Residential, Commercial |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Decora[R] |
| Catalog Number | 80411-GY |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51400 |
| Commodity Description | Wall Plates & Covers |
| Configuration | (3) Decora/GFCI Receptacle |
| CountryOfOrigin | US |
| Cutout | 0.406 x 0.942 |
| DDCATEGORY | 575 |
| Designated Size | Standard |
| Directory | CIS |
| Families | 575 |
| Family Color | Gray |
| Family Description | Wall Plates & Covers |
| Finish | Smooth |
| Gang | 3 Gang |
| Height | 4.5 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | GY WP 3G DEC STD SIZE;3G GRY WALLPLATE |
| Item Number | 48863 |
| Long Description | WALL PLATE, THERMOSET/PLASTIC MATERIAL; SMOOTH FINISH; GRAY COLOR; (3) DECORA/GFCI RECEPTACLE CONFIGURATION; 3 GANG(S); STANDARD DESIGNATED SIZE; DECORA[R] BRAND; APPROVAL UL, CSA; OVERALL DIMENSION 6.38 INCH W X 4.5 INCH H X 0.22 INCH THK |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Thermoset/Plastic |
| Material Quality | Thermoset |
| Model | 80411 |
| Mounting | Device |
| Noun | * |
| Number Of Gangs | 3 |
| Product Description | GY WP 3G DEC STD SIZE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Wallplates |
| ProductLine | LEV |
| Special Features | Sleek, Versatile and Convenient, Leviton Decorative Wallplates can Stand up to Heavy use while Coordinating Perfectly with Paint or Wallcoverings, Smooth Face and Rounded Edges Resist Dust Accumulation, Resistant to Fading, Discoloration, Grease, Oils, Or |
| Standard | CSA Certified/UL Listed |
| Thickness | 0.25 in |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC | 07847748863 |
| Vendor Name | LEVITON MFG CO. |
| Vendor Number | 078477 |
| Vendor Short Name | LEV |
| Width | 6.37 in |