| Manufacturer Name | LEVITON MFG CO. |
| MfgPartNo | GFWT1-I |
| Additional Information | Grounding Type Green Ground Screw; Power Rating 1 HP; Wire Size 14 to 10 AWG; Strap Material Stainless Steel; Operating Temperature Rating -35 to 66 Deg C; Excludes Wallplate/Faceplate; Applicable Standard Federal Specification WC-596, Military Specificat |
| Amperage Rating | 15 A |
| Approval | UL 498/943, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | SmartlockPro [R] |
| Catalog Number | GFWT1-I |
| Color | Ivory |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Configuration | NEMA 5-15R |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Rating | 15 Amp |
| DDCATEGORY | 0 |
| Decorative Color | Ivory |
| Directory | CIS |
| Families | 0 |
| Family Description | UnCategorized |
| Grade | Residential/Commercial Specification |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | IV WR TR ST GFCI 15A125V;15A RECEPTACLE |
| Item Number | 70912 |
| Long Description | GFCI RECEPTACLE, STANDARD DUPLEX WITH LED INDICATOR LIGHT, SELF-TEST, FEED-THROUGH, WEATHER AND TAMPER RESISTANT TYPE; POLYCARBONATE BODY, THERMOPLASTIC FACE, ZINC PLATED STEEL YOKE MATERIAL; IVORY COLOR; NEMA 5-15R CONFIGURATION; 3 WIRE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Polycarbonate Body, Thermoplastic Face, Zinc Plated Steel Yoke |
| Model | GFWT1 |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Description | IV WR TR ST GFCI 15A125V |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical receptacles |
| ProductLine | LEV |
| Special Features | Tamper Resistant, Weather Resistant |
| Type | GFCI Receptacle;Standard Duplex with LED Indicator Light, Self-Test, Feed-Through, Weather and Tamper Resistant |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 07847770912 |
| Vendor Name | LEVITON MFG CO. |
| Vendor Number | 078477 |
| Vendor Short Name | LEV |
| Voltage Rating | 125;125 Volt AC |
| Wiring | Side, Back |