| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | 60658R |
| AC Voltage Rating | 600 V |
| Additional Information | RoHS Compliant; Mounting Type Screw; Short Circuit Current Rating 200 Kiloamp; Overall Dimension 7 Inch Length x 4.55 Inch Width x 2 Inch Height; Torque Rating 45 Inch-Pound; Contact Material Tin Plated Copper |
| Amperage Rating | 60 A |
| Approval | UL 4248, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 60658R |
| Class | Class R |
| Clip Type | Spring Reinforced |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61310 |
| Commodity Description | Fuseholders & Fuseblocks |
| Connection | Copper Box |
| CountryOfOrigin | MX |
| DC Voltage Rating | 600 V |
| DDCATEGORY | 585 |
| Directory | CIS |
| Families | 585 |
| Family Description | Fuseholders & Fuseblocks |
| Fuse Current Rating | 60 Amp |
| Fuse Type | Class R |
| Fuse Voltage Rating | 600 Volt AC/DC |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | Fuse Block 600VAC 600VDC Class R 60A 3-Pole Copper Box;60A 600V 3P FUSE BLK |
| Item Number | 75418 |
| Long Description | FUSE BLOCK, BARRIER TYPE; MOLDED GLASS FILLED POLYCARBONATE MATERIAL; 14 TO 4 AWG (COPPER) WIRE SIZE; UL 4248, CSA APPROVAL; 3 POLE(S); BOX TERMINAL TYPE; CLASS R FUSE TYPE; 60 AMP FUSE CURRENT RATING; 600 VOLT AC/DC FUSE VOLTAGE RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Glass Filled Polycarbonate;Molded Glass Filled Polycarbonate |
| Maximum Operating Temperature | 80 C |
| Mounting | Direct Screw Mount |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 |
| Product Description | 60A 600V 3P FUSE BLK |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fuse holder |
| ProductLine | MFP |
| Size | 7 x 4.55 x 2 in |
| Standard | All fuse blocks meet the requirements of UL 4248 UL listed, guide IZLT, File E52283 UL recognized component guide IZLT2, file E52283 CSA certified class 6225, File 32169 |
| Terminal Type | Box |
| Type | UL/CSA Fuse Bases;Barrier |
| UNSPSC | 39121624 |
| UPC | 78200175418 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Wire Size | 14 to 4 AWG (Copper) |