| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | 9F60CCB010 |
| AC Voltage Rating | 2750 V |
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | Protection for up to 2.4 kV transformers or distribution systems. |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | Epoxy |
| Connection | Ferrule |
| Connection Material | Silver-Plated Copper |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 582 |
| Families | 582 |
| Family Description | Current Limiting Fuses |
| Interrupt Rating | 47 kA |
| InvoiceDescription | MV E-Rated Fuse 2750VAC 10A Series: CCB Visual Indicator;2.75KV EJ1 PD FUSE |
| Mounting | Clip |
| Product Description | 2.75KV EJ1 PD FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Medium voltage fuse |
| ProductLine | MFP |
| Size | 9.18 x 2;233.172 x 50.8 in;mm |
| Special Features | "Amp-Trap CS-3 and 9F62 series are UL listed for compatibility with UL listed equipment Ferrule mounting for standard clips and interchangeability with other brands of fuses Current-limiting for superior equipment protection Non-venting for silent operation Metal embossed catalog number and manufacturing date for lasting identification Outdoor usage for the 9F62 and 9F60 type EJO. Blown-fuse indicator to give positive identification of open fuse: Amp-Trap: 2"" Barrel 1 lb tripped force - 0.19 Inch Amp-Trap: 3"" Barrel 2 lb tripped force - 0.50 Inch 9F60/9F62: 0.125 lb tripped force 0.20 Inch" |
| Standard | Some UL listed to standard File E143362 |
| Type | General Purpose Ferrule Mount Fuses for Transformer Protection |
| Type Of Indicators | Visual Indicator |
| UNSPSC | 39121626 |
| UPC | 78200139646 |
| Voltage Rating | 2750 VAC |