| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | A055B2DAR0-300E |
| AC Voltage Rating | 5500 V |
| Amperage Rating | 300 A |
| Application | Protection for 5.5kV to 15.5kV transformers or distribution systems |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | PolyTube |
| Connection | Bolted |
| Connection Material | Silver-Plated Copper |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 582 |
| Families | 582 |
| Family Description | Current Limiting Fuses |
| Interrupt Rating | 63 kA |
| InvoiceDescription | MV E-Rated Fuse 5500VAC 300A Bolt-On, Series: DAR0 Visual Indicator;MED VOLT FUSE |
| Mounting | Bolted |
| Product Description | MED VOLT FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Medium voltage fuse |
| ProductLine | MFP |
| Size | 19.25 x 3 x 7.63 in |
| Special Features | UL listed for compatibility with UL listed equipment Bolt-In mounting for direct connection to bus or terminals Current-limiting for superior equipment protection Non-venting for silent operation Metal embossed catalog number and manufacturing date for lasting identification Outdoor usage for the 9F62 Blown-fuse indicator to give positive identification of open fuse Amp trap: 2 lb tripped force - 0.50 Inch 9F62: 0.125 lb tripped force 0.20 Inch |
| Standard | Some UL Listed to standard File E143362 |
| Type | General Purpose Bolt-On Fuses for Transformer Protection |
| Type Of Indicators | Visual Indicator |
| UNSPSC | 39121626 |
| UPC | 78200180525 |
| Voltage Rating | 5500 VAC |