| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | A155F2D0R0-65E |
| AC Voltage Rating | 15500 V |
| Additional Information | Material Polytube (Body), Tin Plated Copper (Terminal); Clip Center 15 Inch; Height 6.3 Inch; Application Protection for 2.4 to 34.5 Kilovolt Transformer or Distribution System, Indoor or in an Enclosure |
| Amperage Rating | 65 A |
| Application | Protection for 12 kV to 15.5 kV transformers or distribution systems. |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | PolyTube |
| Catalog Number | A155F2D0R0-65E |
| Characteristics | Non-Venting |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61130 |
| Commodity Description | Current Limiting Fuses |
| Connection | Ferrule |
| Connection Material | Silver-Plated Copper |
| Current Rating | 65 Amp |
| DDCATEGORY | 582 |
| Diameter | 3 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 582 |
| Family Description | Current Limiting Fuses |
| Image Location | * Image |
| Indication Type | Blown Fuse |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 50 kA |
| Interrupting Rating | 50 Kiloamp (Maximum Symmetrical) |
| InvoiceDescription | MV E-Rated Fuse 15500VAC 65A Series: D0R0 2 Barrels Visual Indicator;MED VOLT FUSE |
| Item Number | 80466 |
| Length | 18.87 Inch |
| Long Description | TRANSMISSION AND DISTRIBUTION FUSE, TRANSFORMER TYPE; 18.87 INCH; UL APPROVAL; 15500 VOLT AC VOLTAGE RATING; 3 INCH DIAMETER; CLIP MOUNTING; 50 KILOAMP (MAXIMUM SYMMETRICAL) INTERRUPTING RATING; 65 AMP CURRENT RATING; FERRULE TERMINAL TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Model | CS-3 |
| Mounting | Clip |
| Noun | * |
| Product Description | MED VOLT FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Medium voltage fuse |
| ProductLine | MFP |
| Size | 18.87 x 3 x 6.63 in |
| Special Features | "Amp-Trap CS-3 and 9F62 series are UL listed for compatibility with UL listed equipment Ferrule mounting for standard clips and interchangeability with other brands of fuses Current-limiting for superior equipment protection Non-venting for silent operation Metal embossed catalog number and manufacturing date for lasting identification Outdoor usage for the 9F62 and 9F60 type EJO Blown-fuse indicator to give positive identification of open fuse: Amp-Trap: 2"" Barrel 1 lb tripped force - 0.19 Inch Amp-Trap: 3"" Barrel 2 lb tripped force - 0.50 Inch 9F60/9F62: 0.125 lb tripped force 0.20 Inch" |
| Standard | Some UL listed to standard File E143362 |
| Terminal Type | Ferrule |
| Type | General Purpose Ferrule Mount Fuses for Transformer Protection;Transformer |
| Type Of Indicators | Visual Indicator |
| UNSPSC | 39121626 |
| UPC | 78200180466 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 15500 VAC;15500 Volt AC |