| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | A240T1/2E |
| AC Voltage Rating | 2400 V |
| Additional Information | CURRENT LIMITING; FIBERGLASS MELAMINE TUBE |
| Amperage Rating | 0.5 A |
| Application | Primary protection for potential transformers (PT) or control power transformers (CPT) |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | GMG |
| Brand Name | AMP-TRAP. |
| Catalog Number | A240T1/2E |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61130 |
| Commodity Description | Current Limiting Fuses |
| Connection | Ferrule |
| Connection Material | Tin-Plated Copper |
| Current Rating | 1/2E AMPERE |
| DDCATEGORY | 582 |
| Diameter | 13/16 INCH |
| Directory | CIS |
| Families | 582 |
| Family Description | Current Limiting Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 50 kA |
| Interrupting Rating | 50 KILOAMPERE (SYMMETRICAL) |
| InvoiceDescription | MV PT Fuse 2400VAC 0.5A Ferrule;2400V TFMR FUSE |
| Item Number | 80044 |
| Length | 4-5/8 INCH |
| Long Description | POTENTIAL TRANSFORMER FUSE, POTENTIAL TRANSFORMER TYPE; 4-5/8 INCH; 2400 VAC VOLTAGE RATING; 13/16 INCH DIAMETER; 50 KILOAMPERE (SYMMETRICAL) INTERRUPTING RATING; 1/2E AMPERE CURRENT RATING; FERRULE TERMINAL TYPE; AMP-TRAP. BRAND; CURRENT LIMITING |
| MSDS Form Number | * |
| Model | A240T |
| Mounting | Clip |
| Noun | * |
| Product Description | 2400V TFMR FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Medium voltage fuse |
| ProductLine | MFP |
| Size | 4.63 x 0.81 in |
| Special Features | Ferrule mounting for standard clips and interchangeability with other brands of fuses Current-limiting for superior equipment protection Non-venting for silent operation Metal embossed catalog number and manufacturing date for lasting identification Blown-fuse indicator to give positive identification of open fuse fuse is available on the 9F60 series |
| Terminal Type | FERRULE |
| Type | Potential Transformer Protection Fuses;POTENTIAL TRANSFORMER |
| UNSPSC | 39121626 |
| UPC | 78200180044 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 2400 VAC |