| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | A4BQ400 |
| AC Voltage Rating | 600 V |
| Additional Information | Application Mains, Feeders, Large Motors, Lighting, Heating and General Loads, Circuit Breaker Back-Up, UPS, Battery Circuits; Body Material Fiberglass; Label Color Orange; Body Style Cylindrical Rejection; Mounting Type Bolt-On |
| Amperage Rating | 400 A |
| Application | Mains Feeders Large motors Lighting, heating & general loads Circuit breaker back-up DC rated: UPS DC links, battery disconnects, other DC applications |
| Approval | UL 248-10, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | GMG |
| Brand Name | Amp-Trap 2000[R] |
| Catalog Number | A4BQ400 |
| Characteristics | Fast Acting, 4 Second Time Delay (At 500 Percent Rated Load) |
| Class | Class L |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61130 |
| Commodity Description | Current Limiting Fuses |
| Connection | Blade |
| Connection Material | Silver-Plated Copper |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 400 Amp |
| DC Voltage Rating | 500 V |
| DDCATEGORY | 582 |
| Diameter | 2 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 582 |
| Family Description | Current Limiting Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 200 kA |
| Interrupting Rating | 200 Kiloamp (AC), 100 Kiloamp (DC) |
| InvoiceDescription | Fuse A4BQ - Class L - Time-Delay 600VAC 500VDC 400A Blade;600V CLASS L FUSE |
| Item Number | 93068 |
| Length | 8-5/8 Inch |
| Long Description | POWER FUSE, CLASS L TYPE; 8-5/8 INCH; UL 248-10, CSA C22.2 APPROVAL; 600 VOLT AC, 500 VOLT DC VOLTAGE RATING; 2 INCH DIAMETER; 200 KILOAMP (AC), 100 KILOAMP (DC) INTERRUPTING RATING; 400 AMP CURRENT RATING; BLADE TERMINAL TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Model | A4BQ |
| Mounting | Bolted |
| Noun | * |
| Product Description | 600V CLASS L FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Cartridge fuses |
| ProductLine | MFP |
| Size | 8.63 x 2 in |
| Special Features | Fastest operation under short circuit conditions: Let-thru currents are typically 20 percent lower, with a corresponding let-thru energy (clearing I2t) up to 40 lower than the next fastest Class L fuse Time-delay for high inrush loads such as motors and transformers, without nuisance opening 300kA interrupting rating - self-certified, UL witnessed tests Most current-limiting for lowest peak let-thru current even at fault currents up to 300kA Recommended for Arc Flash energy reduction Pure silver links ensure lowest let-thru current and longer fuse life Easy 2-to-1 selectivity for prevention of nuisance shutdowns and blackouts Rejection-style design prevents replacement errors High-visibility orange label gives instant brand recognition Reduced inventory because A4BQ can replace all older types of Class L fuses now in-service Metal-embossed date and catalog number for traceability and lasting identification Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial settings High-grade silica filler ensures fast arc quenching Optional mechanical TA indicator (100-6000A). Please contact factory for special trigger actuator |
| Standard | A4BQ (100-6000) UL listed to standard 248-10 File E2137 DC listed to UL standard 248 (100-2000A) CSA certified to standard C22.2 No. 248.10 (601-6000A) A4BQ (100-6000) - TA UL listed |
| Terminal Type | Blade |
| Type | Class L |
| UNSPSC | 39121606 |
| UPC | 78200193068 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 600 VAC;600 Volt AC, 500 Volt DC |