| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | A4BY1200 |
| AC Voltage Rating | 600 V |
| Additional Information | RoHS Compliant; Mounting Type Bolt; Material Glass Melamine (Body), Silver Plated Copper (Terminal); Application Main, Feeder, Circuit Breaker, Loadcenter, Panel Board, Switch Board, Metering Center; Applicable Standard IEC 269-2-1 |
| Amperage Rating | 1200 A |
| Application | Mains Feeders Circuit Breakers Load centers Panelboards Switchboards Metering Centers |
| Approval | UL 248/248-10, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | GMG |
| Brand Name | Amp-Trap[R] |
| Catalog Number | A4BY1200 |
| Characteristics | Time Delay |
| Class | Class L |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61130 |
| Commodity Description | Current Limiting Fuses |
| Connection | Blade |
| Connection Material | Silver-Plated Copper |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 1200 Amp |
| DC Voltage Rating | 300 V |
| DDCATEGORY | 582 |
| Diameter | 2-1/2 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 582 |
| Family Description | Current Limiting Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 200 kA |
| Interrupting Rating | 200 Kiloamp (AC), 100 Kiloamp (DC) |
| InvoiceDescription | Fuse A4BY - Class L - Time-Delay 600VAC 300VDC 1200A Blade;600V CLASS L FUSE |
| Item Number | 93916 |
| Length | 10-3/4 Inch |
| Long Description | POWER FUSE, CLASS L TYPE; 10-3/4 INCH; UL 248/248-10, CSA C22.2 APPROVAL; 600 VOLT AC, 300 VOLT DC VOLTAGE RATING; 2-1/2 INCH DIAMETER; 200 KILOAMP (AC), 100 KILOAMP (DC) INTERRUPTING RATING; 1200 AMP CURRENT RATING; BLADE TERMINAL TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Model | A4BY |
| Mounting | Bolted |
| Noun | * |
| Product Description | 600V CLASS L FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Cartridge fuses |
| ProductLine | MFP |
| Size | 10.75 x 2.5 in |
| Special Features | Unique dimensions prevent replacement by other fuse classes Blade-stamped catalog numbers for permanent identification Glass melamine body and plated terminals provide superior reliability in harsh environments |
| Standard | Mersen Self-Certification, UL Listed to Standard 248-10, File E2137 CSA Certified to Standard C22.2, No. 248.10 IEC 269-2-1 DC Tested to UL 248 limits (Mersen Self-Certified) |
| Terminal Type | Blade |
| Type | Class L |
| UNSPSC | 39121606 |
| UPC | 78200193916 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 600 VAC;600 Volt AC, 300 Volt DC |