| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | A50QS175-4IL |
| AC Voltage Rating | 500 V |
| Amperage Rating | 175 A |
| Application | Protection of 500V or less motor drives, UPS, inverters, etc. |
| Base Price | 0.0000 |
| Case | GMG |
| Connection | Blade |
| CountryOfOrigin | MX |
| DC Voltage Rating | 500 V |
| DDCATEGORY | 582 |
| Families | 582 |
| Family Description | Current Limiting Fuses |
| InvoiceDescription | High Speed Fuse Amp-Trap A50QS 500VAC 500VDC 175A Blade IL Indicator;SEMICOND FUSE |
| Mounting | Bolted |
| Product Description | SEMICOND FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Semiconductor fuse |
| ProductLine | MFP |
| Size | 3.63 x 1.22 in |
| Special Features | Lowest I2t for greatest protection of semiconductor circuits Low watts loss for cooler operation Superior cycling ability gives an equipment design advantage State-of-the-art protection for 500V equipment Ultra compact sizes allow down-sizing of existing equipment |
| Standard | UL recognized component UL File 60314 AC: UL guide no. JFHR2 DC Tested to UL standard 198L parameters (70-1200A) CSA Certified LR12636 |
| Type | Round Body High-Speed Fuse-Links AC Protection |
| Type Of Indicators | IL Indicator |
| UNSPSC | 39121628 |
| UPC | 78200130509 |
| Voltage Rating | 500 V |