| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | A60X500-4 |
| AC Voltage Rating | 600 V |
| Additional Information | Mounting Type Bolted; Material GMG (Body), Tin Plated Brass (Terminal); Application Protection of Heavy Traction, Electrochemical, Rectifier, Heavy Duty Equipment |
| Amperage Rating | 500 A |
| Application | Protection of heavy traction and electrochemical as well as rectifiers and other heavy-duty equipment |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Amp-Trap[R] |
| Case | GMG |
| Catalog Number | A60X500-4 |
| Characteristics | High Speed, Fast Acting |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61140 |
| Commodity Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Connection | Blade |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 500 Amp |
| DDCATEGORY | 583 |
| Diameter | 2 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 583 |
| Family Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupting Rating | 200 Kiloamp (AC) |
| InvoiceDescription | High Speed Fuse Amp-Trap A60X 600VAC 500A Bolted Blade;600V SEMICOND FUSE |
| Item Number | 94335 |
| Length | 5.13 Inch |
| Long Description | SEMICONDUCTOR PROTECTION FUSE, ROUND, SEMICONDUCTOR TYPE; 5.13 INCH; UL APPROVAL; 600 VOLT AC VOLTAGE RATING; 2 INCH DIAMETER; 200 KILOAMP (AC) INTERRUPTING RATING; 500 AMP CURRENT RATING; BOLTED TERMINAL TYPE; HIGH SPEED, FAST ACTING CHARACTERISTICS |
| MSDS Form Number | * |
| Model | A60X |
| Mounting | Bolted |
| Noun | * |
| Product Description | 600V SEMICOND FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Semiconductor fuse |
| ProductLine | MFP |
| Size | 5.13 x 2 in |
| Special Features | Low I2t minimizes damage to protected components on short circuit Controlled arc voltage reduces stress to circuit components during fuse clearing Choice of mounting types helps in equipment design |
| Standard | UL recognized component UL file E60314 AC: UL guide no. JFHR2 (35-800A) |
| Terminal Type | Bolted |
| Type | Round Body High-Speed Fuse-Links AC Protection;Round, Semiconductor |
| UNSPSC | 39121628 |
| UPC | 78200194335 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 600 V;600 Volt AC |