| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | A6K250R |
| AC Voltage Rating | 600 V |
| Additional Information | Body Material Polyester/Glass-Melamine Laminate; Contact Material Tin Plated Copper; Mounting Type Clip; Application Loadcenter, Panelboard, Switchboard, Bus Duct, Feeder Circuit, Non-Inductive Load and Lightning Circuit |
| Amperage Rating | 250 A |
| Application | Load centers Panelboards Switchboards Bus duct Feeder circuits Non-inductive loads Lighting circuits |
| Approval | UL 248/248-12, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | PolyTube |
| Brand Name | Amp-Trap[R] |
| Catalog Number | A6K250R |
| Characteristics | Fast Acting |
| Class | Class RK1 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61130 |
| Commodity Description | Current Limiting Fuses |
| Connection | Blade |
| Connection Material | Tin-Plated Copper |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 250 Ampere |
| DC Voltage Rating | 300 V |
| DDCATEGORY | 582 |
| Diameter | 2-9/16 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 582 |
| Family Description | Current Limiting Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 200 kA |
| Interrupting Rating | 200 Kiloampere (AC), 20 Kiloampere (DC) |
| InvoiceDescription | Fuse A6K-R - Class RK1 - Fast-Acting 600VAC 300VDC 250A Blade;600V RK1 FUSE |
| Item Number | 91584 |
| Length | 11-5/8 Inch |
| Long Description | POWER FUSE, CLASS RK1 TYPE; 11-5/8 INCH; UL 248/248-12, CSA C22.2 APPROVAL; 600 VAC, 300 VDC VOLTAGE RATING; 2-9/16 INCH DIAMETER; 200 KILOAMPERE (AC), 20 KILOAMPERE (DC) INTERRUPTING RATING; 250 AMPERE CURRENT RATING; BLADE TERMINAL TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Model | A6K-R |
| Mounting | Clip |
| Noun | * |
| Product Description | 600V RK1 FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Cartridge fuses |
| ProductLine | MFP |
| Size | 11.63 x 2.56 in |
| Special Features | Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement High degree of current limitation for low peak let-thru current |
| Standard | UL listed to standard 248-12 File E2137 CSA certified to standard C22.2 No. 248.12 Self-certified for DC per UL248 |
| Terminal Type | Blade |
| Type | Class RK1 |
| UNSPSC | 39121606 |
| UPC | 78200191584 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 600 VAC;600 VAC, 300 VDC |