| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | A70P30-1 |
| AC Voltage Rating | 700 V |
| Additional Information | RoHS Compliant; Mounting Type Clip; Material GMG (Body), Tin Plated Copper (Terminal); Application Protection of DC Drive, UPS, Reduced Voltage Starter |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Protection of 700V or less DC drives, UPS, inverters, reduced voltage starters, etc. |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Amp-Trap[R] |
| Case | GMG |
| Catalog Number | A70P30-1 |
| Characteristics | Very Fast Acting, High Speed |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61140 |
| Commodity Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Connection | Ferrule |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 30 Amp |
| DDCATEGORY | 583 |
| Diameter | 0.56 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 583 |
| Family Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupting Rating | 50 Kiloamp (AC) |
| InvoiceDescription | High Speed Fuse Amp-Trap A70P 700VAC 650VDC 30A Ferrule;700V SEMICOND FUSE |
| Item Number | 94712 |
| Length | 2 Inch |
| Long Description | SEMICONDUCTOR PROTECTION FUSE, ROUND, SEMICONDUCTOR TYPE; 2 INCH; UL APPROVAL; 700 VOLT AC, 650 VOLT DC VOLTAGE RATING; 0.56 INCH DIAMETER; 50 KILOAMP (AC) INTERRUPTING RATING; 30 AMP CURRENT RATING; FERRULE TERMINAL TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Model | A70P |
| Mounting | Clip |
| Noun | * |
| Product Description | 700V SEMICOND FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Semiconductor fuse |
| ProductLine | MFP |
| Size | 2 x 0.56 in |
| Special Features | Low I2t minimizes damage to protected components on short circuit Controlled arc voltage reduces stress to circuit components during fuse clearing Choice of mounting types helps in equipment design |
| Standard | UL recognized component UL File E60314 AC: guide no. JFHR2 (10-1000A) DC: tested to UL standard 198L parameters (10-800A) |
| Terminal Type | Ferrule |
| Type | Round Body High-Speed Fuse-Links AC Protection;Round, Semiconductor |
| UNSPSC | 39121628 |
| UPC | 78200194712 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 700 V;700 Volt AC, 650 Volt DC |