| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | A70Q70-4 |
| AC Voltage Rating | 700 V |
| Additional Information | RoHS Compliant; Mounting Type Bolted; Material GMG (Body), Tin Plated Brass (Terminal); Application Protection of Inverter and Other Equipment |
| Amperage Rating | 70 A |
| Application | Protection of inverters and other equipment requiring the best AC or DC protection in this voltage range |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Amp-Trap[R] |
| Case | GMG |
| Catalog Number | A70Q70-4 |
| Characteristics | Extremely Fast Acting, High Speed |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61140 |
| Commodity Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Connection | Blade |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 70 Amp |
| DC Voltage Rating | 650 V |
| DDCATEGORY | 583 |
| Diameter | 1.22 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 583 |
| Family Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupting Rating | 64 Kiloamp (AC) |
| InvoiceDescription | High Speed Fuse Amp-Trap A70Q 700VAC 650VDC 70A Bolted Blade;700V SEMICOND FUSE |
| Item Number | 14110 |
| Length | 4.37 Inch |
| Long Description | SEMICONDUCTOR PROTECTION FUSE, ROUND, SEMICONDUCTOR TYPE; 4.37 INCH; UL APPROVAL; 700 VOLT AC, 650 VOLT DC VOLTAGE RATING; 1.22 INCH DIAMETER; 64 KILOAMP (AC) INTERRUPTING RATING; 70 AMP CURRENT RATING; BOLTED TERMINAL TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Model | A70Q |
| Mounting | Bolted |
| Noun | * |
| Product Description | 700V SEMICOND FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Semiconductor fuse |
| ProductLine | MFP |
| Size | 4.37 x 1.22 in |
| Special Features | Lowest I2t of any fuse in this voltage rating for best overall protection 700V AC, 650V DC rating allows protection of greater variety of circuits Solid fill technology for extra reliability in performance |
| Standard | UL recognized component UL File E60314 AC: guide no. JFHR2 DC: tested to UL standard 198L parameters (35-600A) |
| Terminal Type | Bolted |
| Type | Round Body High-Speed Fuse-Links AC Protection;Round, Semiconductor |
| UNSPSC | 39121628 |
| UPC | 78200114110 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 700 V;700 Volt AC, 650 Volt DC |