| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | A70QS90-4IL |
| AC Voltage Rating | 700 V |
| Amperage Rating | 90 A |
| Application | Protection of 700V or less motor drives, UPS, inverters, etc. |
| Base Price | 0.0000 |
| Case | GMG |
| Connection | Blade |
| CountryOfOrigin | MX |
| DC Voltage Rating | 700 V |
| DDCATEGORY | 583 |
| Families | 583 |
| Family Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| InvoiceDescription | High Speed Fuse Amp-Trap A70QS 700VAC 700VDC 90A Bolted Blade IL Indicator;700V SEMICOND FUSE |
| Mounting | Bolted |
| Product Description | 700V SEMICOND FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Semiconductor fuse |
| ProductLine | MFP |
| Size | 4.38 x 1 in |
| Special Features | Very Low I2t for improved protection of equipment Superior cycling ability for long, reliable life on high cyclic loading Low watts loss for cooler operation 700V AC/DC rating gives greater design versatility Ultra compact sizes allow down-sizing of existing equipment |
| Standard | UL recognized component, AC/DC UL file E60314 AC: guide no. JFHR2 DC: tested to UL standard 198L parameters (35-800A) CSA certified File LR 12636 |
| Type | Round Body High-Speed Fuse-Links AC Protection |
| Type Of Indicators | IL Indicator |
| UNSPSC | 39121628 |
| UPC | 78200132883 |
| Voltage Rating | 700 V |