| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | AG3 |
| AC Voltage Rating | 600 V |
| Additional Information | RoHS Compliant; Mounting Type Clip; Material Glass Melamine (Body), Tin Plated Copper (Terminal); Application Lighting, Heating, Appliance |
| Amperage Rating | 3 A |
| Application | Lighting Heating (except in Canada where fuses must be P or D type) Appliances |
| Approval | UL 248-5, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | GMG |
| Brand Name | Amp-Trap[R] |
| Catalog Number | AG3 |
| Characteristics | Time Delay |
| Class | Class G |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61130 |
| Commodity Description | Current Limiting Fuses |
| Connection | Ferrule |
| Connection Material | Tin-Plated Copper |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 3 Amp |
| DDCATEGORY | 582 |
| Diameter | 0.406 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 582 |
| Family Description | Current Limiting Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 100 kA |
| Interrupting Rating | 100 Kiloamp (AC) |
| InvoiceDescription | Fuse AG - Class G 600VAC 3A Time Delay Ferrule;480V CLASS G FUSE |
| Item Number | 90508 |
| Length | 1.31 Inch |
| Long Description | POWER FUSE, CLASS G TYPE; 1.31 INCH; UL 248-5, CSA C22.2 APPROVAL; 600 VOLT AC VOLTAGE RATING; 0.406 INCH DIAMETER; 100 KILOAMP (AC) INTERRUPTING RATING; 3 AMP CURRENT RATING; FERRULE TERMINAL TYPE; TIME DELAY CHARACTERISTICS; AMP-TRAP[R] BRAND |
| MSDS Form Number | * |
| Model | AG |
| Mounting | Clip |
| Noun | * |
| Product Description | 480V CLASS G FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Cartridge fuses |
| ProductLine | MFP |
| Size | 1.31 x 0.41 in |
| Special Features | Four unique sizes from -60 amperes do not allow inter-changeability with other fuse classes Fiberglass bodies provide dimensional stability in harsh industrial settings |
| Standard | UL listed to standard 248-5 File E2137 CSA certified to standard C22.2 No. 248.5 |
| Terminal Type | Ferrule |
| Type | Class G |
| UNSPSC | 39121606 |
| UPC | 78200190508 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 600 VAC;600 Volt AC |