| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | DFC-3I |
| AC Voltage Rating | 600 V |
| Accessory Type | Fuse Covers |
| Additional Information | Fuse Type Class J |
| Amperage Rating | 100 A |
| Application | To be placed on the fuse for safety |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | DFC-3I |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61330 |
| Commodity Description | Clips,Reducers,Rejectors,Etc. |
| CountryOfOrigin | CN |
| DC Voltage Rating | 600 V |
| DDCATEGORY | 587 |
| Directory | CIS |
| Families | 587 |
| Family Description | Clips,Reducers,Rejectors,Etc. |
| Fuse Current Rating | 100 Amp |
| Fuse Voltage Rating | 600 Volt |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | Cover DFC Series 600VAC 100A Class J LED;DEAD-FRNT FUSE COVER |
| Item Number | 75375 |
| Long Description | FUSE COVER, INDICATING TYPE; THERMOPLASTIC MATERIAL; 7.57 INCH LENGTH X 1.3 INCH WIDTH X 2.2 INCH HEIGHT SIZE; UL, CSA APPROVAL; 100 AMP FUSE CURRENT RATING; 600 VOLT FUSE VOLTAGE RATING; FUSE TYPE CLASS J; ACCESSORY TYPE FUSE COVERS; DFC MODEL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Thermoplastic |
| Model | DFC |
| Mounting | Snap-on |
| Noun | * |
| Phase | 1 |
| Product Description | DEAD-FRNT FUSE COVER |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fuse holder |
| ProductLine | MFP |
| Size | 7.87 x 1.3 x 2.2 in;7.57 Inch Length x 1.3 Inch Width x 2.2 Inch Height |
| Special Features | Innovative design provides dead-front electrical safety to personnel Optional orange indicator light shows open fuse Many sizes to fit virtually all popular fuses/fuse blocks Reusable with no changes or additional cost Labels provided for write-in identification Thermoplastic flammability rating of UL 94-V2 Low leakage current <0.6 mA at 600V |
| Standard | UL Listed (All except midget size) guide JDVS, File E90426 UL Recognized Component (midget) guide JDVS2, File E90426 CSA Certified class 6228, File 70159 |
| Type | Dead Front Cover;Indicating |
| Type Of Indicators | LED |
| UNSPSC | 39121624 |
| UPC | 78200175375 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 600 VAC |