| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | GAB25 |
| AC Voltage Rating | 125 V |
| Additional Information | RoHS Compliant; Fuse Class Supplemental; Mounting Type Clip; Application Electronic Circuit |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | GAB25 |
| Characteristics | Fast Acting |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61200 |
| Commodity Description | Small Dimension Fuses |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Rating | 25 Amp |
| DDCATEGORY | 281 |
| Diameter | 0.25 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 281 |
| Family Description | Small Dimension Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupting Rating | 400 Kiloamp |
| InvoiceDescription | Miniature fuse GAB - Fast-Acting 125VAC 25A 6,3x32 Ferrule;25A 250V GLASS FUS |
| Item Number | 22417 |
| Length | 1.25 Inch |
| Long Description | ELECTRONIC FUSE, MINIATURE CERAMIC TUBE TYPE; 1.25 INCH; UL, CSA APPROVAL; 125 VOLT AC VOLTAGE RATING; 0.25 INCH DIAMETER; 400 KILOAMP INTERRUPTING RATING; 25 AMP CURRENT RATING; FERRULE TERMINAL TYPE; FAST ACTING CHARACTERISTICS; ROHS COMPLIANT |
| MSDS Form Number | * |
| Model | GAB |
| Noun | * |
| Product Description | 25A 250V GLASS FUS |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Midget fuses |
| ProductLine | MFP |
| Terminal Type | Ferrule |
| Type | Miniature Ceramic Tube |
| UNSPSC | 39121609 |
| UPC | 78200122417 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 125 Volt AC |