| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | GSF5 |
| AC Voltage Rating | 250 V |
| Additional Information | Application Electronic Circuit; Applicable Standard IEC 127-2, VDE |
| Approval | UL, CSA, SEMKO |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | GSF5 |
| Characteristics | Time Delay |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61200 |
| Commodity Description | Small Dimension Fuses |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Rating | 5 Amp |
| DDCATEGORY | 281 |
| Diameter | 5 Millimeter |
| Directory | CIS |
| Families | 281 |
| Family Description | Small Dimension Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupting Rating | 1500 Amp at 250 Volt AC |
| InvoiceDescription | Miniature fuse GSF - Time-Delay 250VAC 5A 5x20 Ferrule;5A 250V GLASS FUS |
| Item Number | 24509 |
| Length | 20 Millimeter |
| Long Description | ELECTRONIC FUSE, MINIATURE CERAMIC TUBE TYPE; 20 MILLIMETER; UL, CSA, SEMKO APPROVAL; 250 VOLT AC VOLTAGE RATING; 5 MILLIMETER DIAMETER; 1500 AMP AT 250 VOLT AC INTERRUPTING RATING; 5 AMP CURRENT RATING; FERRULE TERMINAL TYPE; TIME DELAY CHARACTERISTICS |
| MSDS Form Number | * |
| Model | GSF |
| Noun | * |
| Product Description | 5A 250V GLASS FUS |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Midget fuses |
| ProductLine | MFP |
| Terminal Type | Ferrule |
| Type | Miniature Ceramic Tube |
| UNSPSC | 39121609 |
| UPC | 78200124509 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 250 Volt AC |