| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | HSJ50 |
| AC Voltage Rating | 600 V |
| Additional Information | Body Style Cylindrical, Rejection; Body Material Glass-Melamine Laminate; Contact Material Tin Plated Copper, Silver Plated Copper, Brass; Mounting Type Clip; Application Branch Circuit, Control Panel, Electronic Motor Controller, Phase Controller, Driver |
| Amperage Rating | 50 A |
| Application | Branch circuits Control panels Electronic motor controllers Phase controllers Drives Soft-starters Solid state relays |
| Approval | UL 248/248-8, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | GMG |
| Brand Name | Amp-Trap[R] |
| Catalog Number | HSJ50 |
| Characteristics | High Speed |
| Class | Class J |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61140 |
| Commodity Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Connection | Ferrule |
| Connection Material | Tin-Plated Copper |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 50 Amp |
| DC Voltage Rating | 500 V |
| DDCATEGORY | 583 |
| Diameter | 1-1/16 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 583 |
| Family Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 200 kA |
| Interrupting Rating | 200 Kiloamp (AC), 100 Kiloamp (DC) |
| InvoiceDescription | Fuse HSJ - Class J - High-Speed 600VAC 500VDC 50A Ferrule;50A STD FUSE |
| Item Number | 32953 |
| Length | 2-3/8 Inch |
| Long Description | LOW VOLTAGE UL POWER FUSE, CLASS J TYPE; 2-3/8 INCH; UL 248/248-8, CSA C22.2 APPROVAL; 600 VOLT AC, 500 VOLT DC VOLTAGE RATING; 1-1/16 INCH DIAMETER; 200 KILOAMP (AC), 100 KILOAMP (DC) INTERRUPTING RATING; 50 AMP CURRENT RATING; FERRULE TERMINAL TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Model | HSJ |
| Mounting | Clip |
| Noun | * |
| Product Description | 50A STD FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Cartridge fuses |
| ProductLine | MFP |
| Size | 2.38 x 1.06 in |
| Special Features | Optimized over-load capability for withstanding elevated levels of current during electronic motor controller starts Low I2t (low thermal energy) Excellent cycling ability for frequent starts/stops without nuisance opening |
| Standard | UL listed to standard 248-8 File E2137 CSA certified to standard C22.2 no. 248.8 DC listed to UL 248 |
| Terminal Type | Ferrule |
| Type | Class J |
| UNSPSC | 39121606 |
| UPC | 78200132953 |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 600 VAC;600 Volt AC, 500 Volt DC |