| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | Q331145 |
| AC Voltage Rating | 800 V |
| Amperage Rating | 50 A |
| Application | All circuits up to 750VAC for protection of motors, transformers, low voltage distribution, control circuits Non-load operation |
| Base Price | 0.0000 |
| Class | IEC Cylindrical 14x51mm |
| Connection | Pressure Plate |
| CountryOfOrigin | TN |
| DC Voltage Rating | 1000 V |
| DDCATEGORY | 585 |
| Families | 585 |
| Family Description | Fuseholders & Fuseblocks |
| InvoiceDescription | Fuse Holder 800VAC 1000VDC UL 14x51 3-Pole Microswitch IP20;MODULAR FUSE HLDR |
| Material | Polyamide |
| Mounting | DIN rail acc. EN 60715 |
| Operating Temperature Maximum | 140.00000 F |
| Operating Temperature Minimum | -13.00000 F |
| Phase | 3 |
| Product Description | MODULAR FUSE HLDR |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fuse holder |
| ProductLine | MFP |
| Size | 3.01 x 2.09 x 4.36;76.5 x 53 x 110.8 in;mm |
| Special Features | Finger safe Degree of protection: IP20 Optional visual blown fuse indicator & microswitch DIN rail mounting Modular design Lockable Multi-pole assembly kit available Sealable in closed and open position Plastic material UL94V2 mini Flame retardant materials with glow wire flammability index to 960C |
| Standard | UL Recognized Component, UL4248, guide IZLT2, file E52283 CSA Certified C22.2, class 6225, file 32169 IEC 60269-2 and IEC 60947-3 RoHS Compliant Plastic material: NF 16101 & 16102 Requirement 2 Compliant |
| Type | UL/CSA Fuse Holders |
| UNSPSC | 39121624 |
| UPC | 78200131014 |
| Voltage Rating | 750 VAC |