| Manufacturer Name | MERSEN USA Newburyport-MA, LLC |
| MfgPartNo | TI-600 |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Tri-Onic[R] |
| Catalog Number | TI-600 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61330 |
| Commodity Description | Clips,Reducers,Rejectors,Etc. |
| Connection | Ferrule |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 587 |
| Diameter | 13/32 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 587 |
| Family Description | Clips,Reducers,Rejectors,Etc. |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 600V TRIGGER FUSE IND;600V TRIGGER FUSE |
| Item | Blown Fuse Indicator |
| Item Number | 90908 |
| Length | 2 Inch |
| Long Description | TRIGGER INDICATOR, FIELD MOUNTABLE TYPE; 2 INCH; BLOWN FUSE INDICATOR USED ON; UL APPROVAL; 600 V VOLTAGE RATING; 13/32 INCH DIAMETER; BLOWN FUSE INDICATOR; TRI-ONIC[R] BRAND |
| MSDS Form Number | * |
| Mounting | Clip |
| Noun | * |
| Product Description | 600V TRIGGER FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fuse parts or accessories |
| ProductLine | MFP |
| Special Features | The Shawmut Trigger Indicator is a field-mountable blown-fuse indicator which is wired parallel with the fuse to be monitored. The striker pin exerts a static force of one pound and be used to actuate a switch |
| Standard | UL Listed JDVS.E90426 |
| Type | Blown Fuse Indicators;Field Mountable |
| UNSPSC | 39121617 |
| UPC | 78200190908 |
| Used On | Blown Fuse Indicator |
| Vendor Name | MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC) |
| Vendor Number | 782001 |
| Vendor Short Name | MFZ |
| Voltage Rating | 600 VAC;600 V |