| Manufacturer Name | MINERALLAC FASTENING SYSTEMS |
| MfgPartNo | 648RS |
| Additional Information | Thickness 0.162 Inch; Finish Zinc Plated; Color Silver; Construction Wire Formed |
| Application | To support Low-Voltage (Datacom) Cable |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 648RS |
| Color | Silver |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 57260 |
| Commodity Description | Cable Hanging Management & Accessor |
| Construction | Wire Formed |
| CountryOfOrigin | USA |
| DDCATEGORY | 1156 |
| Directory | CIS |
| Families | 1156 |
| Family Description | Cable Hanging Management & Accessor |
| Fill Capacity | 35 cables (CAT5/CAT6) |
| Fill Capacity CAT5 CAT6 | 35 cables |
| Finish | Zinc Plated |
| Fitting Size | 2 Inch Dia Ring |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 2 Brdl Rng 1/4-20 W/Saddle ZP;CBL GUARD SADDLE |
| Item Number | 38248 |
| Load | 50 |
| Load Capacity | 50 Lb |
| Long Description | BRIDLE RING, BRIDLE RING WITH SADDLE TYPE; STEEL MATERIAL; 1/4 INCH-20 TPI MOUNTING SIZE; 50 STANDARD PACKAGE; 50 LB LOAD CAPACITY; 2 INCH DIA RING FITTING SIZE; THICKNESS 0.162 INCH; FINISH ZINC PLATED; COLOR SILVER; CONSTRUCTION WIRE FORMED |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel/Plastic;Steel |
| Mounting Size | 1/4 Inch-20 TPI |
| Noun | * |
| Plenum Rated | Suitable for use in AIR HANDLING SPACES (plenums) in accordance with Section 300.22 (C) and (D) of the National Electric Code. |
| Product Description | CBL GUARD SADDLE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical hangers |
| ProductLine | MINRLAC |
| Size | "(Ring Diameter) 2""" IN |
| Special Features | Comes with an included saddle piece. |
| Standard Package | 50 |
| Thickness | 0.162 in |
| Thread Impression | "1/4""20" TPI |
| Type | Bridle Ring;Bridle Ring with Saddle |
| UNSPSC | 39121701 |
| UPC | 78461038248 |
| Vendor Name | MINERALLAC COMPANY |
| Vendor Number | 784610 |
| Vendor Short Name | MINRLAC |