| Manufacturer Name | MINERALLAC FASTENING SYSTEMS |
| MfgPartNo | 700 |
| Additional Information | Overall Dimensions 1.1 Inch L x 1.38 Inch W; Rod Size 1/4 Inch; Color Silver |
| Application | conduit hangers and bridal rings.;For use with threaded rod;Conduit Hanger, Bridle Ring, Drop Rod |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 700 |
| Clip Type | Flange Clamp |
| Color | Silver |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 65400 |
| Commodity Description | Miscellaneous Fastening Hardware |
| CountryOfOrigin | CHN |
| DDCATEGORY | 604 |
| Directory | CIS |
| Families | 604 |
| Family Description | Miscellaneous Fastening Hardware |
| Finish | Zinc Plated |
| Flange Width | 5/8 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 1/4-20 Beam Clamp Malleable;5/8 MALL BEAM CLAMP |
| Item Number | 24700 |
| Jaw Opening Maximum | 5/8 |
| Length | 1.1 in |
| Load Capacity | 275 Lb |
| Long Description | BEAM CLAMP, MALLEABLE IRON MATERIAL; ZINC PLATED FINISH; 5/8 INCH MAX. JAW CAPACITY; CONDUIT HANGER, BRIDLE RING, DROP ROD APPLICATION; HARDENED PROCESS; 275 LB LOAD CAPACITY; 5/16 INCH-18 TPI X 1-1/4 INCH L SCREW SIZE; SET SCREW SCREW TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Malleable Iron |
| Material Of Construction | Mallable Iron |
| Material Quality | Malleable Iron |
| Maximum Jaw Capacity | 5/8 Inch |
| Maximum Load | 275 |
| Noun | * |
| Process | Hardened |
| Product Description | 5/8 MALL BEAM CLAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Beam clamps |
| ProductLine | MINRLAC |
| Rod Size | 1/4 in |
| Screw Size | 5/16 Inch-18 TPI x 1-1/4 Inch L |
| Screw Type | Set Screw |
| Set Screw | "5/16""-18 x 1-1/4""" |
| Size | "1.40"" x 1.10"" x 1.38""" |
| Special Features | Case hardened steel set screw tapped at an angle locks on beam. |
| Static Load Limit Bottom Hole Only | 125 lbs (S.F. = 3) |
| Supplied With Screw | Yes |
| Torque Rating | 60 lbfin |
| Type | Beam Clamp |
| UNSPSC | 31162905 |
| UPC | 78461024700 |
| Vendor Name | MINERALLAC COMPANY |
| Vendor Number | 784610 |
| Vendor Short Name | MINRLAC |
| Width | 1.38 in |