| Manufacturer Name | MINERALLAC FASTENING SYSTEMS |
| MfgPartNo | 703 |
| Additional Information | Overall Dimensions 2.48 Inch L x 2.63 Inch W; Rod Size 1/2 Inch; Color Silver |
| Application | "and drop rods 3/8"" to 1/2"".;bridle rings;For use with conduit hangers";Conduit Hanger, Bridle Ring, Drop Rod |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 703 |
| Clamp Diameter Maximum | 7/8 in |
| Clip Type | Flange Clamp |
| Color | Silver |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 65400 |
| Commodity Description | Miscellaneous Fastening Hardware |
| CountryOfOrigin | USA |
| DDCATEGORY | 604 |
| Directory | CIS |
| Families | 604 |
| Family Description | Miscellaneous Fastening Hardware |
| Finish | Zinc Plated |
| Flange Width | 7/8 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 1/2-13 Beam Clamp Malleable;7/8 MALL BEAM CLAMP |
| Item Number | 24703 |
| Length | 2.48 in |
| Load Capacity | 900 Lb |
| Long Description | BEAM CLAMP, MALLEABLE IRON MATERIAL; ZINC PLATED FINISH; 7/8 INCH MAX. JAW CAPACITY; CONDUIT HANGER, BRIDLE RING, DROP ROD APPLICATION; HARDENED PROCESS; 900 LB LOAD CAPACITY; 5/8 INCH-11 TPI SCREW SIZE; SET SCREW SCREW TYPE; YES SUPPLIED WITH SCREW |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Malleable Iron |
| Material Of Construction | Mallable Iron |
| Material Quality | Malleable Iron |
| Maximum Jaw Capacity | 7/8 Inch |
| Maximum Load | 900 |
| Noun | * |
| Process | Hardened |
| Product Description | 7/8 MALL BEAM CLAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Beam clamps |
| ProductLine | MINRLAC |
| Rod Size | 1/2 in |
| Screw Size | 5/8 Inch-11 TPI |
| Screw Type | Set Screw |
| Set Screw | "5/8""-11" |
| Size | "2.16"" x 2.48"" x 2.63""" |
| Special Features | Case hardened steel set screw tapped at an angle locks on beam. |
| Static Load Limit Bottom Hole Only | 900 lbs |
| Supplied With Screw | Yes |
| Torque Rating | 250 lbfin |
| Type | Beam Clamp |
| UNSPSC | 31162905 |
| UPC | 78461024703 |
| Vendor Name | MINERALLAC COMPANY |
| Vendor Number | 784610 |
| Vendor Short Name | MINRLAC |
| Width | 2.63 in |