| Manufacturer Name | OZ-GEDNEY CO / NEER |
| MfgPartNo | C-100 |
| Access Opening | Side |
| Additional Information | Applicable Standard Federal Specification A-A-50563, NEMA FB-1/FB-2.10; Capacity 12 Cu Inch; Application Provides Access to Conductors for Pulling/Splicing/Maintenance and Future Changes/Upgrades, Allows Connection of Straight Conduit Runs/Branch Conduit |
| Application | For Rigid Conduit And IMC |
| Approval | UL 514A, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Spec 5[TM] |
| Catalog Number | C-100 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25110 |
| Commodity Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | C |
| Connection | Tapered FNPT |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 549 |
| Directory | CIS |
| Families | 549 |
| Family Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Zinc Electroplated With Aluminum Enamel |
| Height | 2 in |
| Hub Location | Straight |
| Hub Size | 1;1 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 1 IN IRON COND BODY TYPE C;1IN MALL C COND BODY |
| Item Number | 07320 |
| Length | 7-1/8 in |
| Long Description | RIGID CONDUIT BODY, ZINC ELECTROPLATED ALUMINUM ENAMELED MALLEABLE IRON MATERIAL; 7-1/8 INCH L X 1-7/8 INCH W X 2 INCH H SIZE; RIGID CONDUIT/IMC USED ON; 1 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION; C CONFIGURATION; 2 HUB(S); UL 514A, CSA C22.2 APPROVAL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Zinc Electroplated Aluminum Enameled Malleable Iron |
| Material Quality | Malleable Iron |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 1IN MALL C COND BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | OZ-G |
| Size | 7-1/8 Inch L x 1-7/8 Inch W x 2 Inch H |
| Special Features | Access opening: Side;Allow connections for branch runs;Complete interchangeability with other manufacturers style 5 or 35 conduit bodies;Connect and change direction of conduit runs;Internal volume and maximum wire capacity clearly marked on castings;Make bends in conduit system;Malleable iron suitable for use in concrete;Permit access to conductors for maintenance;Provide openings for splicing;Raintight when used with gasketed covers;Serve as pulling fittings;Straight hub placement;Suitable for wet locations when used with gasketed covers;Tapered threaded hubs (NPT) |
| Standard | NEMA : FB-1, FB-2.10;Third Party Certification: UL File Number E-18095, CSA LR-9795, Applicable Third Party Standards: UL 514A, CSA C22.2 No.18, Federal Specification Number A-A-50563, Class 1, Division 2 |
| Type | Type C Conduit Body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78312607320 |
| Used On | Rigid Conduit/IMC |
| Vendor Name | OZ-GEDNEY CO / NEER |
| Vendor Number | 783126 |
| Vendor Short Name | OZ-G |
| Width | 1-7/8 in |