| Manufacturer Name | OZ-GEDNEY CO / NEER |
| MfgPartNo | LB50A |
| Access Opening | Back |
| Additional Information | Maximum Wire Fill 1/2 Inch; Applicable Standard NEMA FB-1/FB-2.10 |
| Application | For Rigid Conduit And IMC |
| Approval | UL, UL 514A, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Unilet[R], Form 85[TM] |
| Catalog Number | LB50A |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LB |
| Connection | Tapered FNPT |
| CountryOfOrigin | IN |
| Cover Type | Copper Free Aluminum |
| DDCATEGORY | 552 |
| Directory | CIS |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Aluminum Enamel |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | 1/2;1/2 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 1/2 IN ALUM LB COND BODY;1/2 ALUM LB COND BODY |
| Item Number | 32921 |
| Length | 4-1/2 in |
| Long Description | RIGID CONDUIT BODY, EPOXY POWDER COATED PRESSURE CAST COPPER FREE ALUMINUM BODY, NEOPRENE/COMPOSITION FIBER GASKET, STAINLESS STEEL COVER SCREW MATERIAL; 4.31 INCH L X 2.06 INCH H SIZE; RIGID/IMC CONDUIT USED ON; 1/2 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Epoxy Powder Coated Pressure Cast Copper Free Aluminum Body, Neoprene/Composition Fiber Gasket, Stainless Steel Cover Screw |
| Material Quality | Die-Cast Copper-Free Aluminum |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 1/2 ALUM LB COND BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | OZ-G |
| Size | 4.31 Inch L x 2.06 Inch H |
| Special Features | Allow connections for branch runs;Connect and change direction of conduit runs;Internal volume and maximum wire capacity clearly marked on castings;Make bends in conduit system;Permit access to conductors for maintenance;Provide openings for splicing;Raintight when used with gasketed covers;Serve as pulling fittings;Suitable for wet locations when used with gasketed covers;Tapered threaded hubs (NPT) |
| Standard | Third Party Certification: UL File Number E-18095, CSA 009795, Applicable Third Party Standards: UL 514A, CSA C22.2 No.18, Federal Specification Number A-A-50563, Hazardous Locations: Class 1, Division 2 Per NEC Section 501-4(B), NEMA : FB-1, FB-2.10 |
| Type | Type LB Conduit Body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78312632921 |
| Used On | Rigid/IMC Conduit |
| Vendor Name | OZ-GEDNEY CO / NEER |
| Vendor Number | 783126 |
| Vendor Short Name | OZ-G |
| Width | 1-1/4 in |