| Manufacturer Name | P&S WIRING DEVICES (PASS & SEYMOUR) |
| MfgPartNo | CS20AC1-I |
| Action | Single Pole |
| Actuator | Toggle |
| Additional Information | Grade Specification; Wire Size 14 to 10 AWG Copper; Temperature Rating -40 to 115 Deg C; Flammability Rating UL 94 V-2; Includes Brass Terminal/Spring Arm, Brass Plated Steel Terminal Screw, Plated Steel Strap, Silver Cadmium Oxide Contact, Rubber Bumper, |
| Amperage | 20.0 A |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Commercial;Commercial, Retail, Office, Hospitality/Lodging, Multiple Dwelling |
| Application Sector | Commercial, Industrial |
| Approval | UL 498/20, UL (Canada and US), CSA C22.2, FSUL WS896 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | CS20AC1-I |
| Color | Ivory |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51100 |
| Commodity Description | General Purpose Switches |
| Connection Location | Back and Side |
| Contact Rating | 20Amp, 120/277Vac |
| Country Code For ECCN | MX |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 20 Amp |
| DDCATEGORY | 572 |
| Decorative Color | Ivory |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Nylon |
| Families | 572 |
| Family Description | General Purpose Switches |
| Features | Single Piece Plated Steel Mounting Strap |
| Finish | Matte |
| Horsepower Rating | 1 HP @ 120 VAC, 2 HP @ 240 VAC |
| Image Location | * Image |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Industry | ELX |
| Insulation | False |
| InvoiceDescription | 20A 120/277VAC S WIRE COMM SP SW I;20A 120/277VAC IV SW |
| Item Number | 12645 |
| Load Rating | 20 A @ 120/277 VAC |
| Load Type | Incandescent, Universal, Xenon, LED, Halogen, Fluorescent, CFL |
| Long Description | AC SWITCH, TOGGLE TYPE; GLASS REINFORCED NYLON (BACK BODY), NYLON (FRONT BODY), THERMOPLASTIC POLYCARBONATE (TOGGLE) MATERIAL; 1.32 INCH WIDTH X 1.073 INCH DEPTH SIZE; IVORY COLOR; 1-POLE OPERATION TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Thermoplastic;Glass Reinforced Nylon (Back Body), Nylon (Front Body), Thermoplastic Polycarbonate (Toggle) |
| Model | CS20AC1 |
| Mounting | Wall |
| Mounting Type | Wall Box |
| Noun | * |
| Number Of Gangs | 1 |
| Number Of Poles | 1 |
| Number Of Switches | 1.0 |
| Operation Type | 1-Pole |
| Power Rating | 1 HP at 120 Volt AC, 2 HP at 240 Volt AC |
| Product Depth | 1.073 in |
| Product Description | 20A 120/277VAC IV SW |
| Product Height | 3.281 in |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Toggle switches |
| Product Width | 1.32 in |
| ProductLine | P&S |
| Requires Neutral Wire | No |
| Size | 3.3 in;1.32 Inch Width x 1.073 Inch Depth |
| Special Features | Side wire, locking support, heavy duty toggle |
| Standard | FEDSPEC, CULUS, UL 498/20, FEDSPEC |
| Switch Type | Toggle |
| Terminal Accommodation | #14 AWG - #10 AWG |
| Throw Type | Single Throw |
| Type | Switch;Toggle |
| UNSPSC | 39121507 |
| UPC | 78500712645 |
| Vendor Name | PASS & SEYMOUR INC WIRING DEVICES & ACCESSORIES |
| Vendor Number | 785007 |
| Vendor Short Name | P&S |
| Voltage | 120 VAC, 277 VAC |
| Voltage Rating | 120/277 |;120/277 Volt AC |
| Wall Plate Included | No |
| Wiring | Side |