| Manufacturer Name | P&S WIRING DEVICES (PASS & SEYMOUR) |
| MfgPartNo | L1620-C |
| Additional Information | RoHS Compliant; Overall Dimension 2.2 Inch Diameter x 3.33 Inch Length; Enclosure Rating IP20; Applicable Standard NEMA WD-1/WD-6, Federal Specification UL WC-596 |
| Amperage | 20.0 A |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Industrial Spec Grade |
| Application Sector | Industrial |
| Approval | UL 498, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Turnlok[R] |
| Catalog Number | L1620-C |
| Color | Black;Black, White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | L16-20R |
| Connector Style | Locking |
| Constructional Feature | Impact/Corrosion Resistant |
| Cord Size | 0.225 to 1.15 Inch |
| Country Code For ECCN | MX |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 20 Amp |
| DDCATEGORY | 574 |
| Directory | CIS |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Features | Corrosion Resistant |
| Flanged | No |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | TURNLOK CONNECTOR 4W 20A 3P 480V;LKG CONN-NEMA L16-20R |
| Item Number | 16201 |
| Long Description | LOCKING DEVICE CONNECTOR, POLARIZED TYPE; NYLON 6 MATERIAL; BLACK, WHITE COLOR; L16-20R CONFIGURATION; 4 WIRE(S); UL 498, CSA APPROVAL; 480 VOLT AC 3-PHASE VOLTAGE RATING; 20 AMP CURRENT RATING; GROUNDING; 3 POLE(S); IMPACT/CORROSION RESISTANT |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon;Nylon 6 |
| Mounting | Connector |
| NEMA Configuration Code | L16-20R |
| NEMA Rating | L16-20R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2;3 |
| Number Of Wires | 3.0;4 |
| Product Description | LKG CONN-NEMA L16-20R |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Length | 3.33 in |
| Product Name | Twist lock plugs |
| Product Width | 2.2 in |
| ProductLine | P&S |
| Size | 3.3 in |
| Special Features | Locking Device, impact resistant |
| Standard | CULUS, UL 498 |
| Terminal Accommodation | #4 AWG |
| Type | Connector;Polarized |
| UNSPSC | 39121403 |
| UPC | 78500716201 |
| Vendor Name | PASS & SEYMOUR INC WIRING DEVICES & ACCESSORIES |
| Vendor Number | 785007 |
| Vendor Short Name | P&S |
| Voltage | 480.0 V |
| Voltage Rating | 480;480 Volt AC 3-Phase |
| Warranty Type | 1-Year |
| Wire Size | 4 |