| Manufacturer Name | P&S WIRING DEVICES (PASS & SEYMOUR) |
| MfgPartNo | L720-P |
| Additional Information | RoHS Compliant; Overall Dimension 2.2 Inch Diameter x 2.57 Inch Length; Enclosure Rating IP20; Applicable Standard NEMA WD-1, Federal Specification UL WC-596 |
| Amperage | 20.0 A |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Industrial Spec Grade |
| Application Sector | Industrial |
| Approval | UL 498, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Turnlok[R] |
| Catalog Number | L720-P |
| Color | Black, White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | L7-20P |
| Connector Style | Locking |
| Constructional Feature | Impact/Corrosion Resistant |
| Cord Size | 0.225 to 1.15 Inch |
| Country Code For ECCN | MX |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 20 Amp |
| DDCATEGORY | 574 |
| Directory | CIS |
| Families | 574 |
| Family Color | Black |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Features | Locking |
| Flanged | No |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | TURNLOK PLUG 3W 20A 277V;LKG PLUG-NEMA L7-20P |
| Item Number | 27204 |
| Long Description | LOCKING DEVICE PLUG, POLARIZED TYPE; NYLON 6 MATERIAL; BLACK, WHITE COLOR; L7-20P CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 498, CSA APPROVAL; 277 VOLT AC VOLTAGE RATING; 20 AMP CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); IMPACT/CORROSION RESISTANT |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon;Nylon 6 |
| Mounting | Plug |
| NEMA Configuration Code | L7-20P |
| NEMA Rating | L7-20P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Description | LKG PLUG-NEMA L7-20P |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Length | 2.57 in |
| Product Name | Twist lock plugs |
| Product Width | 2.2 in |
| ProductLine | P&S |
| Size | 3.8 in |
| Special Features | Locking Device, impact resistant |
| Standard | FEDSPEC, CULUS, UL 498, FEDSPEC |
| Terminal Accommodation | #4 AWG |
| Type | Plug;Polarized |
| UNSPSC | 39121403 |
| UPC | 78500727204 |
| Vendor Name | PASS & SEYMOUR INC WIRING DEVICES & ACCESSORIES |
| Vendor Number | 785007 |
| Vendor Short Name | P&S |
| Voltage | 277.0 V |
| Voltage Rating | 277;277 Volt AC |
| Warranty Type | 1-Year |
| Wire Size | 4 |