| Manufacturer Name | RACO INC |
| MfgPartNo | 167 |
| Additional Information | Overall Dimension 2.19 Inch Length x 4 Inch Width x 4 Inch Height; Applicable Standard ANSI, NEMA OS1 |
| Application | Electrical |
| Approval | UL 514A, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Cable Entry | Knockouts for conduit |
| Capacity | 21.5 Cubic Inch |
| Catalog Number | 167 |
| Ceiling Fan Rated | No |
| Certified Listed | UL Listed |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 27100 |
| Commodity Description | Steel Outlet Boxes |
| Construction | Drawn |
| CountryOfOrigin | US |
| Cubic Capacity | 21.5 in3 |
| DDCATEGORY | 139 |
| Depth | 2-1/8 Inch |
| Depth Maximum | 2.125 in |
| Depth Minimum | 2.125 in |
| Description Long | 2-1/8 in. Deep;4 in. Octagon Box;Drawn;Five 1/2 & Four 3/4 in. KO's |
| Description Short | 2-1/8 in. Deep;4 in. Octagon Box;Drawn;Five 1/2 & Four 3/4 in. KO's |
| Diameter | 4 Inch |
| Directory | CIS |
| Drawn Or Welded | Drawn |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| FEATURES Bullets | Drawn steel construction;4 in. x 2-1/8in. deep;Supplied with five 1/2 in. and four 3/4 in. knockouts;Combination Phillips/slotted screw heads;21.5 cu. in. capacity |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Ceiling Fan Rated | No |
| FV Certified Listed | UL Listed |
| FV Drawn Or Welded | Drawn |
| FV Fixture Lbs | 50 lb. |
| FV Wiring System | Conduit |
| Families | 139 |
| Family Description | Steel Outlet Boxes |
| Fixture Lbs | 50 lb. |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 4 OCTAGON BOX 2-1/8 DEEP 1/2-3/4 KO;4 OCT 2-1/8D BOX COMB KO |
| Item Number | 00167 |
| Knockout Location | (5) Bottom, (4) Sides |
| Knockout Size | (2) 3/4 Inch Conduit Bottom, (3) 1/2 Inch Conduit Bottom, (2) 1/2 Inch Conduit Sides, (2) 3/4 Inch Conduit Sides |
| Knockouts | True |
| Long Description | OCTAGON BOX, DRAWN TYPE; PRE-GALVANIZED SHEET STEEL MATERIAL; 2-1/8 INCH; OCTAGON SHAPE; UL 514A, CSA C22.2 APPROVAL; 4 INCH DIAMETER; 25 PER CARTON STANDARD PACKAGE; 21.5 CUBIC INCH CAPACITY |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel;Pre-Galvanized Sheet Steel |
| Mounting | No bracket |
| Noun | * |
| Number Of Knockouts | 9 |
| Packaging Type | No Packaging |
| Pallet Quantity | 2000 |
| Power Distribution Features | Fire Rated |
| Product Description | 4 OCT 2-1/8D BOX COMB KO |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | 2-1/8 in. Deep;4 in. Octagon Box;Drawn;Five 1/2 & Four 3/4 in. KO's |
| Product Type | Steel Boxes and Covers |
| ProductLine | RACO |
| Raised Ground | No |
| Shape | Octagon |
| Size | 4 in |
| Special Features | Combination screw heads allow for fast cover or fixture installation |
| Standard | UL Listed |
| Standard Package | 25 per Carton |
| Type | Box;Drawn |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC | 05016900167 |
| Vendor Name | RACO INC |
| Vendor Number | 050169 |
| Vendor Short Name | RACO |
| Width | 4 in |
| Wiring System | Conduit |